Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğer bu teklif yasalaşırsa...

24.11.2011 15:04
'Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine' dair kanunda değişiklik öncesi Şamil Tayyar kritik uyarılarda bulundu...

7 ay önce yürürlüğe giren sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılıyor. Değişiklik dört partinin ortak teklifi olarak meclis gündemine getirildi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Turktime'dan Talat Atilla'ya bu değişikliği yorumladı.

Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılıyor. Bu ne anlama geliyor?

Bu teklif bu haliyle yasalaşırsa, devam etmekte olan spordaki şike soruşturmasına açık müdahale anlamı taşır. Çünkü, bu düzenleme, şike soruşturmasında tutuklu bulunan Aziz Yıldırım başta olmak üzere tüm şüpheliler için örtülü af niteliğindedir.

Neden?

Bu düzenlemeyle sadece bazı suçlar için öngörülen ceza miktarı aşağıya çekilmiyor, spordaki şike eylemi, organize suç yani çete suçu kapsamından çıkartılıyor.

Teklifin yasalaşması durumunda, sanıklara tahliye yolu açılacağı gibi soruşturma dosyasının ortada kalma ihtimali belirecektir. Çünkü yeni düzenleme, bu iddiaların artık ağır cezada değil sulh veya asliye cezada görülmesini hükme bağlıyor, özel yetkili savcı ve hakimleri devre dışı bırakıyor.

Bu yasanın çıkması futboldaki kaosu bitirmek yerine arttıracak mı demek istiyorsunuz?

Evet, o nedenle, bu yasadan sonra spordaki mafyalaşmanın önüne geçmek imkansız hale gelecektir. Asla bu ölçekte bir operasyon yapılması bir daha mümkün olmayacaktır.

Ayrıca, teklifin gerekçesinde belirtildiği gibi, bu düzenleme, Ergenekon ve Balyoz davalarını olumsuz etkileyebilir. Bakın Adalet Komisyonu Raporu'nda aynen şu ifadeye yer veriliyor: “Teklifin bir mutabakat sonucu imza altına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, özellikle tutukluluk süresinin kısaltılması noktasında gerekli çalışmaların da aynı mutabakat çerçevesinde yapılmasının önünde herhangi bir engelin olmadığı gözlerden kaçmamaktadır.”

Güzel konuşuyorsunuz da Şamil Bey, bu teklifin altında sizin partinizin de imzası var.

Ayrım yapmaksızın, teklife imza atan tüm grup temsilcilerinin iyi niyetle hareket ettiğini düşünmek istiyorum.

Biz de iyi niyetle hareket ettiğini düşünmek isteriz ama siz de bilirsiniz ki, siyaset niyetlerle değil, eylemlerle yapılıyor. AK Parti'nin şu andaki eylemi de sizin itiraz ettiklerinizin tam tersi.

Hem kendi grubumu hem muhalefeti bu konuda uyarıyorum. Gelin, İstanbul dukalığının ve spor mafyasının oyununu bozalım. Aksi halde kamu vicdanını kanatırız.

 
 
Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri