Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti 9 vekille rekor peşinde MHP ise...

11.05.2011 18:27
Bu ilde AK Parti 9 vekille rekor kırmayı hedeflerken MHP....

Adem Yavuz Arslan'ın yazısı

AK Parti rekor, MHP prestij peşinde
Gazetecilikte esas olan 'yakın olmaktır' deyip sokağın nabzını tutmak için Gaziantep'e geldim.

Buradan önce de Mersin'deydim.

Peşinen söylemek lazım, AK Parti'nin işi Mersin'de ne kadar zorsa Gaziantep'te o kadar kolay.

Çünkü Mersin yapı itibariyle zor bir şehir. Etnik yapısı son yıllarda çok değişti. Siyaset çok kutuplaştı.

BDP yükseldikçe MHP yükseldi. MHP yükseldikçe BDP taraftar buldu. Geleneksel bir CHP oyu da var. O yüzden iktidar partisi Mersin'e Zafer Çağlayan gibi ağır topları yollasa da işi hiç kolay değil.

Üstelik tarıma dayalı ekonomi CHP liderinin 'mazot 1.5 lira, elektrik bedava' söyleminden etkileniyor.

MHP kasetler yüzünden sıkıntıda olsa da 'kemik oylara' sahip ve Mersin'den 4 vekil çıkaracak gibi. CHP ve AK Parti 3'er vekil çıkartır. Kürtler arasında Ertuğrul Kürkçü ismine tepki olsa da BDP destekli bir bağımsız da çıkar.

Tabii MHP baraj sorunu yaşamazsa.

Antep'e gelince.

Başta da dediğim gibi AK Parti'nin burada işi kolay. Birincisi güçlü bir il teşkilatı var. Belediye de çok başarılı. Antep'in en ücra yerlerine bile hakimler. İkincisi çok güçlü bir aday listesi var.

Hüseyin Çelik'in Van'dan Antep'e kaydırılması Van için kayıp olsa da burası için kazanç olmuş. Çok ciddi bir Kürt nüfusu var Antep'te. Zaten yakından tanıdığımız Çelik herkesle çok iyi diyalog kurabiliyor.

Fatma Şahin de Antep'te çok seviliyor. Özellikle kadınlara ulaşma konusunda oldukça başarılı.

Antep'te AK Parti'nin en etkili silahlarından birisi kuşkusuz Şamil Tayyar. İnanılmaz bir popülaritesi var. Seçim ofisi her daim dolup taşıyor. Gerçi diğer adaylara vaatleri sorulurken Tayyar'a daha çok Ergenekon'la ilgili sorular geliyor.

Çalışmalarını izleme imkânı bulduğum Tayyar siyasete çabuk ısınmış. Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar sahada. Herkesle tokalaşıyor, konuşuyor, yapacaklarını anlatıyor.

Tayyar'a 'Siyaset mi zor gazetecilik mi' dediğimde ilginç bir cevap verdi 'Tabii ki siyaset. Gazeteciyken ikna edilmesi gereken bendim. Şimdi milleti ikna etmeye çalışıyorum. Herkesin ayağına gitmek ve derdine çare bulmak zorundasın.'

Antep genelinde AK Parti 9 vekille rekor kırmayı hedeflerken MHP de 1 vekille 'prestij' peşinde. CHP'nin 3 vekil çıkaracağına inanılıyor.

Muhtemelen 8-3-1 şeklinde bir sonuç gelecek.

Fakat şunu da not etmek şart. CHP ve MHP teşkilatları küskün.

Seçime çok ciddi asıldıkları söylenemez. Bağımsızlarda ise Akın Birdal var. BDP taraftarlarına göre açık ara seçilir. Gecekondu bölgelerinde örgütün baskısıyla oy alacağı konuşuluyor. Fakat sürpriz de yaşanabilir.

Şehir geneline bakıldığında çok bir heyecan gözükmüyor. Mersin'de olduğu gibi burada da 'sonucu belli olan maç' durumu var.

Sokağın derdi iş güç.

Aslında bu noktada Antep çok başarılı bir örnek. Şehirde inanılmaz bir dinamizm var. Sürekli büyüyen ve üreten bir şehir. Bu yönüyle Türkiye'nin Çin'i kabul ediliyor.

Kent büyük göç almasına rağmen bu durumdan fazla etkilenmemiş. Gecekondu bölgeleri ve buralarda sorunlar var fakat bölgenin diğer şehirleri gibi değil.

Bu yönüyle de 'kaynaşma örneği' bir il denebilir. Farklı illerden binlerce kişi Antep'te huzur içinde yaşamayı başarıyor. 600 bin civarında Kürt nüfusu olmasına rağmen örgütün varlık göstermekte zorlandığı yerlerden Antep.

Antep deyince Türkiye'nin Kürtçe yayın yapan ilk özel kanalı Dünya TV'ye parantez açmak lazım. Yeni kurulmasına rağmen çok başarılı işlere imza atıyor. Bölgede, Suriye ve Kuzey Irak'ta çok izleniyor. Aynı şekilde iki yıllık olmasına rağmen Zirve Üniversitesi de cazibe merkezi olmayı başarmış.

Milyon dolarlık evlere komşu kampüsü dikkat çekici.

Bu arada Antep'te yaklaşık 2 milyon liralık 'yalı'ların inşa edildiği ve hepsinin daha proje aşamasında satıldığını da not edelim.

Mersin ve Antep için tek ortak nokta ise Başbakan Erdoğan'ın popülaritesi. İki dönemlik iktidardan sonra bile AK Parti'nin en büyük sermayesi başbakanın kendisi. Muhalefet cazip vaatler sunsa da Erdoğan kitleleri peşinden sürükleyebiliyor.

Bugun.com.tr 

Bu haber toplam 2188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri