Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şamil Tayyar: Bu bir savaş ilanıdır!

23.06.2012 11:04
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar düşürülen uçakla ilgili olarak "Suriye düşürdüyse savaş ilanıdır" dedi.
Samanyolu Haber TV'de yayınlanan Günlük programında katılan Şamil Tayyar, Abdullah Abdulkadiroğlu'nun sorularını cevapladı.
 
Açık bir savaş ilanıdır
 
Tayyar, Suriye açıklarında düşen uçakla ilgili olarak bu konunun önemli olduğunu eğer düşürülmüşse savaş ilanı olabileceğini söyledi.
 
Tayyar: Eğer uçağı Suriye düşürmüşse bu açık bir savaş ilanıdır. Türkiye, Suriye'deki işin içine çekilmek isteniliyor. Eğer böyle bir şey varsa bunun sonucunu kimse kestiremez.
 
Suriye PKK'ya destek vermekte haklı
 
Suriye'nin başından beri PKK'ya destek verdiğini söyleyen Şamil Tayyar: Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan zaten uzun süre orada yaşadı. Son zamanlarda Suriye'nin PKK'ya kucak açması çok normal. Suriye kendi menfaatleri doğrultusunda terör örgütünü kullanıyor. Bence bu konuda sonuna kadar haklılar. Çünkü Türkiye Suriye'deki rejimin düşmesini istiyor. 
 
Güneydoğu'yu kaybedebiliriz
 
Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenleyeceği olası bir operasyonu iyi değerlendirmek gerektiğini söyleyen Tayyar, "Kandil'i temizlemeye gidiyorum derken ciddi bir bölünme riskiyle karşı karşıya kalınabilir, Kandil operasyonu Güneydoğu'yu kaybetmeye sebep olabilir" şeklinde bir değerlendirmede bulundu.
 
Sırada Türkiye ve İran var
 
Büyük Kürdistan adımının hızla atıldığını söyleyen Tayyar: Irak işgali ile birinci adım atıldı. Suriye'de çıkan olaylarla ikinci adım atılmak isteniyor. Sonraki adımın Türkiye mi yoksa İran mı olacağı belli değil. Ama sırada onlar var. PKK içinde şahsen ben bir kırgınlık ve yorgunluk olduğunu düşünüyorum. Terörün çözümü konusunda Türkiye'nin içeride ve dışarıda kat etmesi gereken daha çok yolu var. Türkiye'nin geçici çözümlere asla evet dememesi gerekir. Kürt sorununun çözümü için çalışmalar yapılmalıdır. PKK'da artık yolun sonuna geldi.
 
Öcalan'ın asılmamasında Ertuğrul Özkök'ün rolü mü var?
 
Şamil Tayyar, terörist başı Abdullah Öcalan'ın teslim edilme süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. MİT'in, Ertuğrul Özkök'ün de içinde bulunduğu dönemin gazetecilerine "Öcalan'ın asılmamasının ülke yararına olacağına dair" brifing verdiğini söyleyen Tayyar, Hürriyet gazetesi başta olmak üzere birçok gazetenin bu yönde MHP'ye yüklendiğini ve MHP'nin bu baskının altında kaldığını söyledi...
 
Bu haber toplam 4170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri