Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şamil Tayyar'dan iddialı çıkış

19.02.2011 00:28
Şamil Tayyar basın özgürlüğü tartışmasında farklı bir cephe açtı. 'CHP'li olmayanlar gazeteciden sayılmıyor' diyen Tayyar 'artık bu sektörde biz de varız' dedi.

Star yazarı Şamil Tayyar, Ülke TV ekranlarında fena coştu. Odatv baskınıyla alevlenen basın özgürlüğü tartışmalarına dahil olan Tayyar, medyada hegomonik bir CHP kimliği olduğunu söyledi. En Sıra Dışı programında konuşan Star yazarı hükümete yakın gazetelerin 'yandaş' olarak tanmlanmasına isyan etti, gazetecilere CHP yandaşı bir kimliğin dayatıldığını savundu.

Medyada CHP ve İşçi Partisi düşüncesinin dışında yaşam hakkı tanınmadığını söyleyen Tayyar, muhafazakar basının da artık sektörde varolduğunu vurguladı: 
 
"Altan Öymen örneğin CHP'nin genel başkanlığını yaptı, hatta CHP kongresini 'hem bir CHP'li hem bir gazeteci olarak takip ediyorum' diye yazdı. Bu meslekte CHP'li olmak bir zorunluluk gibi dayatıldı. CHP'li olmayan, İşçi Parti'li olmayanları gazeteciden saymadılar. Gazeteci olmak için CHP'li olmak zorunda mıyız? Artık devir değişti, artık CHP'li olmayanlar da bu sektörde varlıklarını sürdürecekler. Buna herkes alışacak."

Ahmet Kekeç de aynı dertten yakınırken "Tufan Türenç'in CHP üyeliği var örneğin, kongreleri nasıl takip ettiğini biliyoruz. Ben hayatım boyunca bir kongre takip etmedim ama yandaş demekten vazgeçmiyorlar." dedi. Nokta dergisinin kapatılması sürecinde merkez medyanın suskun kaldığını hatırlatan Kekeç, "darbe karşıtı bir yayıncılık olduğunda sus pus olan medya odatv baskını karşısında gösterdiği tepkiyle tam anlamıyla bir çifte standart içine düşmüştür' dedi.  

Bu haber toplam 2460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri