Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zayıflamak için sağlığınızdan olmayın!

06.01.2011 19:43
Uzmanlar zayıflamak için alınan bitkisel ilaçların tehlikesi hakkında uyarıda bulundu
Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd.Doç. Dr. Mithat Günaydın, bitkisel ilaçların karaciğer yetmezliği başta olmak üzere ciddi yan etkileri bulunduğunu, doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Son zamanlarda sayısı gittikçe artan, pazarlanan ve değişik bitkilerden yapıldığı ileri sürülen bitkisel ilaçların tehlike oluşturduğu belirtildi.SamsunTabip Odası, bitkisel ürünlerin üretimi ve reklamında artış gösterilmesinin vatandaşın kafasını iyice karıştırdığını düşünerek, Sağlık Bakanlığı'nın konuya el atması gerektiğini savundu.

Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, bu tür bitkisel ilaçların satışı ve kullanımında ciddi sıkıntı yaşandığını belirterek, "Bitkisel ilaçlar içinTarımBakanlığı izinli olduğu söyleniyor. Bu ürünlerin çoğu gerçekten de Tarım Bakanlığı'ndan izinli. Ancak, Tarım Bakanlığı bu ürünlerin bitkisel kaynaklı olduğuna yönelik izin veriyor. Halbuki bu ürünlerin kullanım izni, kesinlikleSağlık Bakanlığıtarafından verilmelidir. Zayıflama adına bilinçsizce kullanılan bu ürünlerin karaciğer yetmezliği gibi ciddi yan etkileri bulunuyor. Son zamanlarda kullanımında artış görülen bu tür ilaçlar nedeniyle şikayetler artarken, ölüm vakalarına da şahit olmaya başladık. Gidişat pek iyi görünmüyor." dedi.

Kilo almak,sporyaparken kuvvetlenmek, kas yapmak için kullanılan aminoasit, anabolizan ve bunun gibi ürünlerin reçetesiz ve bilinçsiz kişiler tarafından satıldığını ve önerildiğini de kaydeden Günaydın, "Bu ürünler de aynızayıflamailaçları gibi iki ucu keskin kılıç gibi fayda yerine zarar verebiliyor. Çok dikkatli olmak lazım. Sağlık Bakanlığı'nın bu tür ürünlerin satılmasını denetim altına alması ve halkımızı da bilinçlendirmesi gerekir. Aksi halde çok canlar yanacak." diye konuştu.


 

Bu haber toplam 2158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri