Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanal alemde vaaz REKOR KIRIYOR

16.07.2012 17:13
Arap dünyası Ramazan ayına Youtube'da izlenme rekorları kıran vaaz klipleri ile giriyor.

Ramazan ayı yaklaşırken Arap dünyasında vaaz klipleri büyük ilgi görüyor. Suudi Arabistanlı ünlü alim Selman el-Avde'nin Youtube'da yayımlanan klipleri bir hafta içerisinde milyonlarca kişi tarafından izlendi. Avde, amaçlarının insanlara ders vermek değil, onları dolaylı yollardan iyilik yapmaya teşvik etmek olduğunu söyledi.

Avde, Youtube'da vaaz klibi yayımlamanın çağın ve insanların yaşam şartlarına daha uygun olduğunu ifade ederken, bu kısa kliplerle insanları bilinçlendirdiklerini ve onları iyiliğe yönlendirdiklerini dile getirdi.

Avde'nin Youtube'da şu ana kadar 2 klibi yayımlanmış olmasına rağmen, "Evet, değişiyorum" adını taşıyan ilk klibi bir hafta içerisinde 1 milyon 200 bin kişi; "Özür dilerim" adlı klibi ise ilk 3 gün içerisinde 1 milyon kişi tarafından izlendi.

Avde, "Özür dilerim" klibinden bahsederken, "Bu klipte Arap insanına özür dilemenin önemini ve bunun bir kültür olarak yeniden canlandırılması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Özür dilemek evrensel bir kültürdür, Japon imparatoru, Nixon ve Clinton da halklarından özür dilemiştir. Eski Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali de yaptığı son konuşmasında Tunus halkından özür dilemişti" dedi.

Klibi seyreden insanlar sosyal iletişim sitelerinde eşlerinden, annelerinden, babalarından ve diğer tanıdıklarından özür dilediklerini beyan eden yazılar yazıyor. (AA)


 

Bu haber toplam 2178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri