Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanki Bangola Hakimi!

05.12.2013 09:34
Danıştay ve HSYK’nın kararlarını tanımayıp başörtülülerin çalışma hakkını gasp eden Hakim Karadağ, Başbakanlık genelgesiyle başörtüsünün kamuda tamamen serbest bırakılmasını da takmadı.

Başbakanlık genelgesiyle başörtüsünün kamuda tamamen serbest bırakılması bile Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ’ın zorbalığına dur diyemedi. Aynı zamanda Yargı-Sen Genel Sekreteri olan Karadağ, başörtüsüyle avukatlık yapamayacağını iddia ettiği Zübeyde Kamalak’ın girdiği duruşmayı yine erteledi. Akit’ten Erol Metin’in haberine göre, Av. Zübeyde Kamalak, Ankara 11. Aile Mahkemesi’ndeki dünkü celseye eşi Saadet Partisi Genel Başkanı ve Av. Mustafa Kamalak ile oğlu Av. Furkan Kamalak’la birlikte katıldı. Davalı vekilinin reddi hakim talebini içerir dosyanın halen Yargıtay’dan dönmediğini belirten Hakim Mustafa Karadağ, tutanaklara “Davalı vekili Avukat Zübeyde Kamalak’ın başı kapalı olduğu görüldü” ifadesini yazdırdı. Karadağ, AİHM, Anayasa Mahkemesi kararları ve Bangola Yargı İlkeleri ile Avrupa Barolar ve Hukuk Birliği Konseyi Meslek Kuralları gereğince başı kapalı duruşmalara girilemeyeceğini ve avukatlık görevi yapılamayacağını öne sürdü.
SP LİDERİNE KÜSTAHÇA SALDIRDI

Çalışma hakkını gasp eden Karadağ’a tepki gösteren Zübeyde Kamalak, “Hukuku çiğnediğinizi düşünüyorum. Danıştay’ın kararı uyarınca duruşmalara katılacağım” dedi. SP lideri Mustafa Kamalak da “Mahkemelerin görevi adaleti sağlamaktır. Adaletin sağlanabilmesi için hakimin tarafsız ve objektif olması lazım. Siz anayasaya bile itibar etmeyen bir kişi olarak objektif ve tarafsız olamazsınız. Burada başörtüsü yasaklayan hiçbir kural yoktur” sözleriyle Karadağ’ın tavrını eleştirdi. SP liderine yönelik küstah tavırlarıyla dikkat çeken Hakim Karadağ, konuşmasını yarıda kestiği Kamalak’a “Sabırlı olun” diye çıkıştı. Mustafa Kamalak da “Sabır mı bırakıyorsunuz Sayın Hakimim” karşılığını verdi. Mustafa Kamalak, kendisine “Nezaketinizi kaybetmeyin” diyen Karadağ’a “Anayasa kurallarına uymayan biri nezaketten bahsedemez” şeklinde tepki gösterdi. Kamalak, davanın asıl avukatının Zübeyde Kamalak olduğunu, o olmadan davaya katılmayacaklarını bildirdi. Av. Furkan Kamalak da “Savunma hakkımızı kısıtlıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

BAŞÖRTÜSÜNÜ DİNSEL SİMGE YAPTI

Kararını açıklayan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, “Bangola Yargı İlkeleri gereği, Avrupa Baroları ve Hukuk Birliği Konseyi Meslek Kuralları ile AİHM, Anayasa Mahkemesi içtihatları doğrultusunda Zübeyde Kamalak’ın dinsel simge sayılan başörtüsüyle duruşmalarda avukat olarak görev yapmasının olanağının bulunmaması nedeniyle duruşmaya geçilmediğini” söyledi. Karadağ, duruşmayı 13 Şubat 2014 tarihine bıraktı.

“BANGOLA’YLA KENDİNİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRDÜ”

Av. Mustafa Kamalak, bu karara tepkisini “Siz Bangola ilkelerine göre değil, Türk anayasasına göre görev yapıyorsunuz” sözleriyle dile getirdi. Karadağ’ın verdiği kararı Akit’e değerlendiren Avukat Zübeyde Kamalak, “Hakim Bey, zorlamayla kendisine dayanak üretiyor. Bu sefer de Bangola diye bir şey söyledi. Kelimeyi bile yanlış söylüyor. Doğrusu Bangalore olacak. Hakim beyin bu kadar çırpınmasına gerek yok. Zorlayarak kendisini komik duruma düşürüyor. Halbuki Türkiye’de suç işleyen bir yabancıya bile Türk hukuku uygulanır. Ancak Hakim zorlamayla kendisini adını bile söyleyemediği, içeriğini bilmediği yargı etiği ve yargı bağımsızlığı konusundaki taslağa bağlamaya çalışıyor” diye konuştu.

HABERVAKTİM

 

Bu haber toplam 2942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri