Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ŞANLI'NIN AİLESİNDEN DHKP-C'YE BÜYÜK TEPKİ

04.02.2013 13:48
Canlı bomba Ecevit Şanlı'nın cenazesini sahiplenmek isteyen DHKP-C'lilere vatandaşlardan büyük tepki geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayı gerçekleştiren canlı bomba Ecevit Şanlı’nın cenazesi dün memleketi Ordu’da toprağa verildi. Şanlı’nın ailesi töreni, örgüt propagandasına çevirmek isteyen DHKP-C’li grubun köye girişine izin vermedi. 

Canlı bomba Ecevit Şanlı’nın cenazesi Ankara’daki işlemlerin ardından önceki gece karayolu ile Ordu’nun Gürgentepe ilçesi Akören Mahallesi’ndeki baba evine getirildi. Burada bir süre bekletilen cenaze sabah 8.30’da mahalle imamı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından aynı mahalledeki mezarlığa defnedildi. Toprağa verilme işlemleri sırasında jandarma ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Zaman'ın haberine göre; ‘Alişan’ kod adlı canlı bombanın ölümü üzerine Ecevit Şanlı’yı anmak için “Alişan Şanlı’nın cenazesini sahiplenmeye gidiyoruz.” sloganlarıyla Ordu’ya giden DHKP-C yandaşları köy girişinde vatandaşların beklenmedik tepkisiyle karşılaştı. Köye almak istemeyen köylülerle grup arasında arbede çıktı. Bu sırada, çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis ve jandarma ekipleri, grubun etrafını sardı. Uzun süredir teknik takip altında olan şüpheli U.A.Ç. de bu sırada yakalanarak gözaltına aldı. Şüphelinin, canlı bomba Şanlı ve diğer DHKP-C militanları ile bağlantıları araştırılıyor.

DHKP-C’lilerin yanı sıra Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri de Akören’deydi. Şanlı’nın cenazesine gelen ve ailesine çiçek vermek isteyen TAYAD üyelerinin çiçekleri de ellerinde kaldı. “Oğlum bizi de kendisini de ateşe attı.” şeklinde açıklamalar yapan baba Sadık Şanlı ve aile fertleri çiçeği kabul etmedi. Şanlı’nın mezarına giden TAYAD’lılar burada ‘Alişan Şanlı ölümsüzdür’ pankartı açarak, slogan atıp şiirler okudu. Ardından mezara çiçek bıraktılar.

Öte yandan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne karşı girişilen saldırıyla ilgili açılan soruşturmada gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişiler arasında terörist Ecevit Şanlı’ya sahte kimlik sağladığı iddia edilen kişinin de bulunduğu bildirilmişti. Ancak yapılan sorgulama sonucu üç kişinin DHKP-C örgütüyle bir bağları tespit edilemedi. Bu sebeple yaklaşık iki gün sorgulanan şüpheliler, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldı. 

Bu haber toplam 4498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri