Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şantaj İstifası!

13.02.2013 12:30
Papa 16. Benedikt'in, komplo sonucu görevinden feragat ettiği iddia edildi... Gizli belgelerle tehdit edilen Papa'nın istifa garantisi vererek hayatta kaldığına da dikkat çekildi...

KATOLİK dünyasının ruhani lideriPapa 16. Benedikt'in önceki gün 'yaşımın ilerlemesi nedeniyle 28 Şubat'ta görevimden feragat edeceğim. Görevi özgür irademle bırakıyorum" açıklaması, dünya gündemine bomba gibi düştü...Almanya'nın en güçlü gazetesi olarak gösterilen Bild, bu konuyla ilgili bir iddia ortaya attı.

'VATİLEAKS'

"Özgür iradeyle istifa mı yoksa komploya mı kurban gitti" başlığıyla verilen haberde, Vatikan'dan sızdırılan sandıklar dolusu belge ile tehdit edilen Papa'nın, bu yolu seçtiği iddia edildi. İtalyan gizli istibaratına yakınlığıyla bilinen gazeteci Gianluigi Nuzzi'nin "Vatileaks" kitabını hatırlatan Bild gazetesi, söz konusu kitabın Papa'nın bürosundan çalınan gizli belgelerden yola çıkılarak yazıldığını belirtti.

KARDİNAL AÇIKLADI

Papa ile ilgili bir başka iddia da, Palermo Başpiskoposu Kardinal Paolo Romeotarafından ortaya atıldı. Geçtiğimiz yıl Çin'de bir davete katılan Kardinal Romeo, Papa 16. Benedikt'in bir suikaste kurban gideceğinin ihbarını aldıklarını söylemişti. Şimdi o iddiayı daha da geliştiren Romeo'ya göre Papa, geçtiğimiz yıl Kasım ayından önce öldürülecekti ama görevi bırakacağının sinyalini vermesi sonucu, ölüm fermanı imzalanmadı.

KASABADA YAŞAYACAK

PAPA'nın Almanya'nın Regensburg kentinde yaşayan 89 yaşındaki ağabeyi Georg Ratzinger, kardeşinin ülkesi Almanya'ya geri dönme planının olmadığını açıkladı. Kardeşini ziyaret etmeyi düşündüğünü kaydeden Ratzinger, "Kardeşimin niyeti halktan uzak sakin bir hayat sürmektir.
Bunun için küçük bir kasabada yaşayacağını biliyorum" dedi.

YENİ PAPA KİM OLACAK?

Yeni Papa'nın kim olacağı büyük bir merak konusu.
Kanadalı Kardinal Marc Quellat, Nijeryalı Kardinal Francis Arinze ve Ganalı Peter Turkson 3 önemli aday. Ancak ABD'li birinin de Papa olma ihtimali yüksek.


CEZA YERİNE ÖDÜL

Vatikan'da papalığa ait gizli belgeleri sızdırarak "Vatileaks" skandalının patlamasına neden olan Paolo Gabriele'in tutuklandıkdan sonra 'ihanet'le yargılanmak yerine basit bir hırsızlık olayından mahkeme karşısına çıkmıştı. Gizli belgeleri sızdıran Gabriele'in adeta ödüllendirildiği de bir gerçek.
İkinci iddia Vatikan'ın güçlü isimlerinden Tarcisio Bertone ile ilgili. Papa 16. Benedikt'in 2012 yaz aylarında Vatikan Genel Sekreteri Tarcisio Bertone'yi suistimalden dolayı görevden almak istediği ancak bazı tehditler nedeniyle tam tersine bir adım atarak, Bertone'ye yaptığı üstün hizmetlerden dolayı teşekkür ettiği ifade edildi.

Bu haber toplam 2334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri