Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de Santorum yarıştan çekildi

10.04.2012 22:58
Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığı yarışından çekildi.

Santorum, söz konusu açıklamayı memleketi Pennsylvania'dan yaptı. ''Başkan adaylığı yarışı benim için sona ermiştir'' diyen Santorum, bu kararı hafta sonu eşi ve çocuklarıyla konuşarak aldığını söyledi.

Santorum, her ne kadar Beyaz Saray yolundaki mücadelesi sona erse de savunduğu değerlere ve Amerikan halkına dair mücadelesinin süreceğini kaydetti.

Santorum'un bu kararı, memleketi Pennsylvania'da yapılacak ön seçimlerden iki hafta önce geldi. Bu kararın, Santorum'un kendi eyaletinde bile Romney'e karşı zorlu mücadele vermesi sonucu ortaya çıktığı yorumları geliyor. Çünkü, eğer Santorum kendi eyaletini kaybetseydi, bu politik kariyeri için ''yıkım'' olacaktı. Ancak şimdi Santorum, yakaladığı ivmeyle, yarıştan çekilse de partisi ve muhafazakar hareket içindeki yerini koruyarak, stratejik bir karar almış oldu. Ayrıca Santorum'un kararında hasta kızı Bella da etkili oldu.

Santorum'un yarıştan çekilmesiyle artık eski Massachusetts Valisi Mitt Romney'in önü açılmış oldu. Şimdi Romney'in yapması gereken, partiyi arkasında toplayarak tek aday olarak genel kurula gitmek ve artık mücadelesini ABD Başkanı Barack Obama üzerine yoğunlaştırmak olacak. 

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri