Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saray'daki 16 asker tartışma konusu oldu

13.01.2015 12:26
Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın Cumhurbaşkanlığı Saray’ında tarihteki 16 Türk devletini temsilen dönemin askeri kıyafetlerini giyen askerlerle karşılanması bütün medyada büyük yankı uyandırdı.

Görsel, basılı ve sosyal medyada büyük yer bulan konu aynı zamanda eski bir tartışmayı da yeniden başlattı. “Tarihte 16 Türk devleti” diye bir şey var mı? İşte, İngiliz The Guardian’ın da haberini yapmadan edemediği olayla ilgili sosyal medyada ki o yankılar:

Cumhurbaşkanlığı Saray’ındaki karşılama törenindeki “tarihteki 16 Türk devleti kostümlü askerler“ eğlenceli bir görsel şölen havası verse de sosyal medyada heyecanlı tartışmalara yol açtı. Heyecanla destekleyenlerin yanı sıra sert eleştirilerde bulunanlar da vardı. Eğlenceli yaklaşanlar da. Bu konudaki en çarpıcı yorum bir facebook kullanıcısından geldi.

İşte o yorum;

“16 Türk devleti masalı tamamen uydurmadır.Hiç bir tarihsel aslı yoktur. Üç beş kişi, bu devlet Türk, Arap, Kürt, Ermeni, Arnavut, Çerkez, Boşnak, Rum, Bulgar vs.. tüm Osmanlı halklarının ORTAK devletidir ve kökleri Türklükte değil Roma İmparatorluğu’ndadır. Büyük devletlerin ırkı olmaz. Irk devletleri de büyük olmaz. İngilizlerin kurdurduğu sahte ırk devletleri birer birer yıkılırken, bütün yetim kalmış Osmanlı ailesini toparlayacak yeni bir devletin ırkı da dini de ideolojisi de mezhebi de sadece ADALET’tir. Bu kadar kan ve gözyaşına mal olan cahiliye ideolojisi ve milliyetçiliğin en ilkel biçimi yeni saraya sokulmamalıdır.Milletin devleti, sadece Peygamber’in ve raşid halifelerinin örfünü sürdürmeli. Bunun dışındaki her tür ırkçı sembol “neokemalizm”dir. Eğer yeni devlet de bu ilkelliğe yaslanacaksa, müslümanlara düşen devrimci özgürlükçü ve cihanşumul ilkelerle neokemalizmin bu yeni suratına da tokadı basmak olmalıdır!”

SARAY'DAKİ GÖRÜNTÜ THE GUARDİAN'I RAHATSIZ ETTİ
İşte sosyal medya’daki diğer yorumlar;

Ben bu fotoğrafta yıkılmış ve nasıl olmuşsa yaşatmayı beceremediğimiz 16 Türk devleti görüyorum.

16 büyük Türk devlet temsili motifler ortaya çıkınca herkes şaşkına döndü. Hani Türklüğü yok ediyordu, Süleyman Şahı bile yeni öğrendiniz.

Cumhurbaşkanı karşılamasında 16 büyük Türk devleti askerleri kıyafetlerinin giyilmesi dahi sorun olan geçmişi ile kavgalı bir ülke hayal edin.

Safevi devleti de bir Türk devletidir. CB forsundaki 16 Türk devleti arasında yoktur. Ayrımcılıkta sınır yok, niye çünkü Alevi meşrepli.

16 Türk Devleti bayrağını eleştiren zihniyet "Zulüm 1453'te başladı!" diyen zihniyetin ta kendisidir.

CB Sarayı'nın merdivenlerinde duran 16 asker daha önce kurulmuş "16 Türk devleti"ni simgeler mesaj oldukça anlamlı!

Filistin'i tarihteki 15 Türk devleti koruyamaz, 16. devlet de koruyamıyor... Koruduğumuzda, karşılama hakkımız doğacak

16 Türk Devleti'ni arkasına alan Adam, Dünyanın birleşip yenemediği komutan, RECEP TAYYİP ERDOĞAN !!!

MAHMUD ABBAS'IN KRİTİK ZİYARETİNDE BİR İLK!
Milliyetçilik Sözle Değil Özde Olur... Atalarımızın Kurduğu 16 TÜRK DEVLETİ Başkanlık Sarayında

CB forsundaki 16 Türk devleti arasında Harzemşah devleti var mı?.. Yoksa Celaleddin Harzemşah dedeme ayıp etmişler.

Cumhurbaşkanlığı armasındaki 16 Türk devleti ve Cumhurbaşkanlığı Sarayında 16 Muhafız.. ve Filistin.. Mesaj anlamlı..

Erdoğan'ın temsili 16 Türk Devleti askeri ile karşılama yapması bence hoş olmuş...dikkatimi çeken şimdiki Türk askeri neden yok orda?

Arkadaş insanın içi bir hoş oluyor! Allah senden razı olsun USTA!

ABD'den Hamas'la ilgili ardarda gelen açıklamadan sonra Abbas çağrılmış. 16 Türk devleti askeriyle de ince bir mesaj.

SARAY'da bir ilk daha yaşandı! Türklük Türklük diyordunuz, alın size 16 Türk Devleti'ni simgeleyen resmi tören.

16 Türk devleti az ya bence daha fazla kurmuşuzdur daha iyi araştıralım.

Bundan önce 16 Türk devleti içindeki paralel devleti yok edemediği için yıkıldı. İlk defa Erdoğan bu kumpası bozuyor !!

İNGİLİZLER'İN SİRKİ
NİHAL ATSIZ DA "EFSANE" DEMİŞTİ

Türk milliyetçiliğinin kurucusu sayılan Nihal Atsız Ötüken Dergisi’nin 1969’daki 65. Sayısında, Cumhurbaşkanlığı forsunda tarihteki 16 Türk Devleti’ni temsilen 16 yıldız bulunduğu yorumlarına “Şimdiye kadar 16 büyük Türk devletinin kurulduğu ve Türkiye’nin bunların vârisi olduğu hakkındaki iddia, şüphesiz, çok su götürür bir iddiadır.” Cümleleriyle karşı çıkmıştı.

Nihal Atsız, “16 devlet masalı ve uydurma bayraklar” isimli yazısında “16 muhayyel Türk devletinin l6 bayrağı da tamamen hayalî, uydurma ve yakıştırmadır. 16 büyük devlet… Tabii, Karamanoğulları ve daha küçükleri gibi ötekilerini de sayınca bu rakam kabaracak, en aşağı 50 devlet olacaktır. 50 devlet kurmayı bir başarı saymak, ilk bakışta mümkün görünebilir. Fakat madalyonun ters tarafına dönünce iş tamamiyle değişir. Adama sorarlar: Elli devlet kurdun da neden hiçbirini yaşatamadın? Neden kala kala orta çapta bir Türkiye Cumhuriyetine kaldın?”. Zoraki tarih bilginleri tabii bu sorunun cevabını veremeyeceklerdir. Çünkü tarihî gerçek hiç de öyle değildir.” diye yazmış.

Cumhurbaşkanlığı Saray’ındaki karşılama törenindeki “tarihteki 16 Türk devleti kostümlü askerler“ eğlenceli bir görsel şölen havası verse de sosyal medyada heyecanlı tartışmalara yol açtı. Heyecanla destekleyenlerin yanı sıra sert eleştirilerde bulunanlar da vardı. Eğlenceli yaklaşanlar da. Bu konudaki en çarpıcı yorum bir facebook kullanıcısından geldi.

Bu haber toplam 3532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri