Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarıgül'ün dosyası tekrar rafta!

11.01.2015 12:02
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık için en ciddi rakibi olarak gördüğü Sarıgül'ün yıpranması adına 'Şişli skandalına' sessiz kaldığı iddia ediliyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir dönem TBMM’deki odasında  adının yazdığı dosyayla poz verdiği Mustafa Sarıgül’ün Şişli’deki ‘tehdit’ iddiaları için sessizliğini koruyor. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün ‘Benim için New York mafyası tuttu’ diyerek suçladığı Sarıgül için susan Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının topladığı milyonların buharlaştığı TV havuz paraları için de aynı tutumu sürdürüyor. Oysaki Kılıçdaroğlu, Anayasa referandumu için ‘Evet’ diyen ilçe belediye başkanı için anından ihraç edilmiş ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘paralel yapıyla işbirliği yapılmasını eleştiren’?İzmir milletvekili Birlgül Ayman Güler de anında disipline sevkedilmişti. Aynı Kılıçdaroğluçarşaf için ‘Rahibe kıyafeti’ diye afiş astıran belediye başkanı ve Gezi olaylarında ‘Müftü karısıyım’ diyerek herkesi kandıran partili için ise disiplin işlemlerini yavaşlatarak ‘İstifa etsinler kurtulayım’ tutumu sergilemişti. Kılıçdaroğlu’nun bugün Sarıgül için de aynı taktiği uyguladığı konuşuluyor.

Seçimi kaybedince geri döndü

 

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için uzun süredir sürdürdüğü Şişli Belediye Başkanlığı görevinden ayrılan Mustafa Sarıgül, Şişli’den bir dönem boyunca belediye meclis üyesi olarak yanından ayırmadığı Hayri İnönü’yü ve Beşiktaş’tan da avukatı Murat Hazinedar’ı belediye başkanı yaptı. 30 Mart İstanbul’da Kadir Topbaş’ın 3’üncü dönemi başlayınca sessizliğe gömülen Sarıgül, Şişli’yi yeniden yönetmek için harekete geçti. Basına yansıyan Başkan İnönü, Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül çekişmesi önce yalanlanırken ardından İnönü’nün eşi Doç. Nazılı İnönü verdiği röportajda ‘Sarıgül bizim için mafya tuttu’ diyerek yaşananları anlattı.

‘Bana pahalıya mal oldun’

Aynı günlerde de Emir Sarıgül, Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti. Bu gelişmeden sonra İnönü’nün sözleri üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tehdit iddialarıyla ilgili başlattığı soruşturmada ifade veren Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, eşinin iddialarını bir adım öteye taşıdı. Mustafa Sarıgül ile Ankara’da buluştuklarını anlatan Başkan İnönü, kendisinin başkanlığı bırakması için Sarıgül’ün New York mafyasıyla anlaştığını savundu. İnönü, Ankara’da bir evde buluştuğu Sarıgül’ün kendisine ‘Bana çok pahalıya mal oldun. Ailenin kemiklerini bile bulamazlar” diye tehdit ettiğini anlatta.

Partide derin bir sessizlik var

İddialar karşısında sessizliğini koruyan Mustafa Sarıgül, iddialara Twitter’den ‘Mahkemede hesaplaşacağız’ diye yanıt verirken, Şişli Belediyesi’nde İnönü ile Sarıgül arasında arabuluculuk yapsın diye Milletvekili İhsan Özkes’i görevlendiren Genel Başkan Kılıçdaroğlu ise medyanın ısrarlı sorularına karşın konuşmamayı tercih ettiğini açıklamıştı.

‘EVETÇİ’ BAŞKANI ANINDA ATMIŞTI

Çözüm süreci boyunca ise gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi. 2010 Anayasa Referandumu’nda Bingöl’e gelen Başbakan Erdoğan’ı başında ‘Evet’ yazan şapka ile karşılayan Yedisu

ilçesinin CHP’li Başkanı Mehmet Şerif Memioğlu’na sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, başkanı anında “kesin ihraç” istemiyle CHP disiplin kuruluna göndermişti. Darbe anayasasının bazı maddelerinin değişmesine “evet” denilmesine tahammül edemeyen Kılıçdaroğlu, eski ilçe başkanı Sarıgül’ün yeni Başkan İnönü’yü kendisi ve Başkan Yardımcısı oğlu Emir Sarıgül ile basına yansıyan ifadelere göre tehdit etmesi karşısında ise susması şaşkınlık yarattı.

 

TV’nin para havuzu için de hiç açıklama yok

Kılıçdaroğlu’nun Sarıgül suskunluğu, geçtiğimiz hafta medyanın gündemini oluşturan havuz skandalında da sürdü. Kılıçdaroğlu, CHP propagandası yapması için kurulacak TV kanalına aktarılmak üzere CHP’li belediyelerden toplanmasını istediği paranın akıbetinin belli olmaması skandalına ilişkin de sessizliğini koruyor. Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun, Sarıgül’ü partiden atmak yerine seçime kadar bu skandallarla isminin yıpranmasını istediği iddiaları dolanıyor. İddialara göre, Kılıçdaroğlu böylece CHP Genel Başkanlığı için de ismi geçen Sarıgül’ü bu iddialarla yıpratarak kendisine rakip olmasını da önlemeyi planlıyor. Yine Kulislere göre Kılıçdaroğlu, bu skandallarla yıpranacak bir Sarıgül’ün kendisinin istifa etmesini tercih ettiği belirtiliyor.  

Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri