Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarıkaya'nın dönüşü muhteşem oldu!

18.10.2012 01:50
Şemdinli soruşturmasını ilk yürüten savcı Ferhat Sarıkaya Yargıtay üyeliğine seçilmek için aday oldu.

Şemdinli'de Umut Kitapevine atılan bomba ve akabininde yakalanan iki astsubay ve bir PKK itirafçısı ile ilgili soruşturmayı yürüten Ferhat Sarıkaya, soruşturmayı dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a dayandırınca, HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. Büyükanıt hakkında hazırladığı fezlekede iade edilmişti.

9 Kasım 2005 tarihinde meslekten ihraç edilen Sarıkaya, 12 Eylül 2011 tarihinde yapılan referandumla mesleğe geri dönmüştü.

Yaklaşık bir yıldır savcılık yapan Sarıkaya bugün Yargıtay üyesi olmak için başvurusunu yaptı. Başvurusu Yargıtay'ın internet sitesinde yayınlandı.

FERHAT SARIKAYA VE ŞEMDİNLİ OLAYI
1992 yılında mezun olan Sarıkaya, hakim ve savcı stajını müteakiben hakim ve savcılık mesleğine Bitlis iline bağlı Mutki ilçesine Cumhuriyet savcısı olarak atanması ile adım attı. Ardından Aksaray iline bağlı Güzelyurt Cumhuriyet savcısı, Zonguldak iline bağlı Çaycuma Cumhuriyet savcısı, en son Van Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmıştır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında önce "tarihî eser kaçakçılığı" ardından da "çete kurmak" suçuyla bir iddianame hazırlamıştır. Aynı soruşturma da Üniversitenin genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı da gözaltına alınmış ve beş aya yakın bir zaman gözaltında tutulduğu halde iddianamenin hazırlanması bitmediği için yargılanamamıştır. Sonunda Enver Arpalı hapisteyken intihar etmiştir.Prof.Dr.Yücel Aşkın ise davanın ilk duruşmasında beraat etmiştir.
2005 Şemdinli Olayları ile ilgili soruşturmayı da yürüten Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hazırladığı iddianamede; KKK Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ile Hakkari Dağ ve Komando Tuğay Komutanı Tuğgeneral Erdal Öztürk haklarında "Büyükanıt'ın Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurduğu iddialarını ortaya atmıştır.

Meslekten men edilmesi

Mesleki yeterlilikten uzak olduğu gerekçesi teklifi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 20 Nisan 2006 günü almış olduğu kararla meslekten tardedilmiştir. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in katılmadığı toplantıya kurulun 5 üyesi ihraç yönünde oy kullanırken tek karşı oy müsteşar Fahri Kasırga'dan geldi. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde avukatlık dahi yapması yasaklanmıştır.

Nitekim adı geçen savcının hazırlamış olduğu iddianame yargılamayı yapan ağır ceza mahkemesi tarafından kabul edilmiş bir başka deyişle mahkeme tarafından "iddianamenin iadesi" mekanizmasının çalıştırılmasına lüzum görülmemiş ve sanıklar ağır cezalara çarptırılmıştır. Akabinde yargılamayı yürüten mahkeme üyeleri gene HSYK tarafından bu mahkemeden alınarak başka yerlere gönderilmiştir. Bu karar daha sonra Yargıtay'ın önüne gelmiş ve Yargıtay tarafından olayda askeri yargının görevli olduğu gerekçesiyle bozulmuştur.[6] Üyeleri değiştirilen mahkeme tarafından da bu görevsizlik kararına uyularak dosya askeri ceza mahkemelerine gönderilmiştir. Sivil mahkemenin ağır cezalara çarptırdığı sanıklar, askeri mahkeme tarafından ilk celsede serbest bırakılmışlardır.

Mesleğe tekrar kabülü

2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile yapısı değişen HSYK'ya yaptığı başvuru kabul edilerek meslekten ihraç kararı kaldırıldı ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı

 timetürk

Bu haber toplam 5876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri