Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'300 dakikada 300 kere one minute'

26.02.2011 08:09
Sarkozy'nin 5 saat süren ziyaretine en ilginç tepki bakın kimden geldi
Fransız basını, Sarkozy'nin 5 saatlik ziyaretine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisine ve asgari düzeyde karşılamaya geniş yer verdi.

Haber kanalları ziyareti dakika dakika aktarırken, gazeteler Ankara'nın tepkisini çeken Sarkozy'yi eleştirdi. Türkiye'nin Sarkozy'nin ziyaretinden memnuniyetsizliğine değinen Le Monde gazetesi, "Sarkozy'nin 300 dakikalık ziyareti Erdoğan'ın 300 kere 'one minute' demesi için yeterliydi" ifadelerine yer verdi. Gazete, ziyaretin Türkiye'nin beklentilerini karşılamaktan uzak kaldığını belirterek, "Ocak ayındaAbdullah Gülen son 30 yıl önce Türkiye'ye gelen Sarkozy'ye İstanbul'un dinamizmini göstermek ve ülkeyle ilgili vizyonunu değiştirmek istiyordu. Ancak, Ankara'nın griliğinde kısa bir ziyaretle yetinmek zorunda kaldılar" yorumunu yaptı.

Fransa'nın ekonomik ve stratejik çıkarları nedeniyle Türkiye'yle yakınlaşmak zorunda olduğunu belirten Le Monde, Ortadoğu'daki gelişmeleri öngörmekte zorlanan Fransız diplomasisinin bölgede yükselen Türkiye'ye kulak vermesi gerektiğini savundu. L'Express dergisi Sarkozy'nin kısa süreli ziyaretinin Ankara'yı rahatsız ettiğini belirterek, "Türkiye, Sarkozy'nin önüne AB'ye tam üyelik dosyasını koymaya kararlıydı" ifadelerini kullandı. Ouest-France gazetesi başyazısında Sarkozy'nin ziyaretine değinerek, "tekrar göz ardı edilemez bir güce kavuşan ve bölgedeki tek istikrarlı ülke konumundaki" Türkiye'ye bu seviyede bir ziyaret gerçekleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu savundu. Türkiye'nin son yıllardaki siyasi, ekonomik ve kültürel atılımlarıyla bölgedeki en önemli ülke konumuna geldiğini savunan Ouest-France, "Bize en yakın konumdaki bir güçle diyaloğumuz, müzakereler nedeniyle felç edilemez" ifadelerini kullandı.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 2684 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri