Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy'den Cameron'a: Çeneni kapa!

25.10.2011 13:09
Sarkozy'nin, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde İngiltere Başbakanı David Cameron'a sert çıkışarak "Euro üzerine yorum yapmayı bırak." dediği iddia edildi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde İngiltere Başbakanı David Cameron'a sert çıkışarak "Euro üzerine yorum yapmayı bırak." dediği iddia edildi. 
 
Başta Yunanistan olmak üzere birçok üye ülkenin durumunu değerlendirmek ve Euro krizinin çözümüne yönelik tedbirler alınması için Brüksel'de toplanan AB üye ülke liderleri arasında sert tartışmaların geçtiği bildiriliyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise İngiltere ve Fransa liderleri arasında geçen ve AB'nin içinde bulunduğu kriz durumunu ele veren diyalog oluşturuyor. 
 
İddiaya göre, Yunanistan'ı kurtarma paketi müzakereleri sırasında, "Yunanistan'a yardım edecek 1 Euro'muz bile yok", "Euro para birimine üye olmamakla ne kadar doğru bir karar vermişiz" gibi açıklamalar yaparak Almanya ve Fransa'nın tepkisine neden olan Cameron'ın bu tutumuna, Fransa Başkanı Sarkozy daha fazla sabredemedi. Sarkozy, İngiliz meslektaşına, "Eleştirilerin ve akıl hocalığı yapman bizi hasta ediyor. Bir yandan Euro'dan nefret ettiğini söyleyerek Euro para birimine dahil olmak istemediğini söylüyorsun, diğer yandan da Euro kriziyle ilgili toplantılara müdahale ediyorsun." diye çıkıştı. 
 
Cameron'ın ise Euro para birimini kullanmamalarına rağmen Euro krizinin İngiltere ekonomisini de olumsuz etkilediğini ve Euro'nun "güçlü ve sağlıklı" yapıda olmasının ülkesinin çıkarları açısından çok önem arz ettiği şeklinde cevap verdiği belirtildi. 
 
İki liderin arasında geçtiği iddia edilen bu sert diyaloğu İngiliz gazeteleri de manşetine taşıdı. Guardian gazetesi haberi okuyucularına, "Sarkozy'den Cameron'a: Euro üzerine bir şey söyleme, çeneni kapat!" başlığıyla duyururken, Times ise "Cameron'ın kurnazlığı, Euro anlaşması şokuyla meydana çıktı" başlığını kullandı.
 


 

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
AB çöker yakında
yedidağınaslanı
Fazla uzun değil bunların ömürleri
25 Ekim 2011 Salı 17:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri