Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy'nin Libya aşkının sırrı: yüzde 35

01.09.2011 16:02
Fransa'nın Libya'yı herkesten önce vurarak ilk bombayı atmasının sırrı ortaya çıktı. Meğer derdi, Libya'yı diktatörden kurtarmak değil, Libya'nın petrolünün üzerine oturmakmış...!

Fransa'da yayınlanan Liberation gazetesi, Libya'daki krizin başında, bu ülkedeki petrolün yüzde 35'inin Fransa'ya verilmesi konusunda Ulusal Geçiş Konseyi ile anlaşma yapıldığını iddia etti.

Liberation gazetesi, Libya Ulusal Geçiş Konseyi tarafından kaleme alınan ve Katar yönetimine gönderildiği ifade edilen 3 Nisan tarihli bir mektupta, Libya'daki petrolün yüzde 35'inin Fransa'ya verileceği konusunda anlaşmaya varıldığı yolunda ifadelerin yer aldığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise söz konusu iddiayla ilgili olarak RTL radyosuna verdiği yanıtta, bu tür bir mektuptan ''haberdar olmadığını'' söyledi

Juppe, bununla birlikte, ''muhalifleri destekleyen ülkelere Libya'nın inşasında öncelik verilmesi de gayet mantıklı bir durum. Ulusal Geçiş Konseyi de, resmi bir şekilde yaptığı açıklamada, kendilerini destekleyenlere öncelik verileceğini duyurmuştu'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri