Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkozy'nin sözlerinin sırrı çözüldü

09.10.2011 12:33
Sarkozy, seçime 6 ay kala yaptığı bu ataklarla kendini affettirmek istiyor
Ülkesinde seçmen desteğini kaybedenFransaCumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yurtdışı seyahatleriyle 6 ay sonra yapılacak seçimlere hazırlanıyor. Geçen ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlediği Arap Baharı turu sırasında Libya'yason dakikaziyareti gerçekleştiren Sarkozy, dar katılımlı Bingazi mitinginde 'demokrasi' çağrısı yapmıştı. Son olarak Kafkasya'da gerçekleştirdiği kısa süreli gezisinde, Türkiye'yi ve Rusya'yı kızdıran açıklamalarda bulunan Sarkozy, Fransız seçmene "dünya lideri" imajı çizmek istiyor.

Le Parisien gazetesine göre, 2007'de kendisine oy veren 500 bin Ermeni seçmeni kaybetmek istemeyen Sarkozy, seçime 6 ay kala yaptığı ziyaretle kendini affettirmek istiyor. Zira, Sarkozy 2007'de soykırım iddialarını inkar edenlere hapis cezası öneren yasa tasarısını Senato'dan geçireceğine dair Ermeni seçmenlere söz vermiş, ancak Türkiye'nin baskısı üzerine yasayı desteklemekten vazgeçmişti. Fransa Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Bu tasarı, ben cumhurbaşkanı olduğum sürece Senato'dan geçmez" sözünü vermiş, Senato'daki oylamada Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) tasarı aleyhine oy kullanmıştı. Seçimler öncesinde Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı aday adaylarından François Hollande'ın Ermenilere destek sözü vermesi Sarkozy cephesini de telaşlandırdı. UMP'nin Ermeni kökenli üyesi Patrick Deveciyan dahi Sarkozy'nin Erivan ziyaretinin seçimlerle bağlantılı olduğunu kabul ediyor. Ancak, Deveciyan, "Ben naif birisi değilim.Seçimdönemleri, bu tür ilerlemeler kaydetmek için bir vesiledir. Sonuçta, Hollande'ın da bu açıklamaları da seçim döneminde olmamızdan kaynaklanıyor." sözleriyle Sarkozy'nin 'soykırım' çıkışını savundu. Öte yandan, Sarkozy bu açıklamalarla sadece Fransa'daki Ermeni toplumuna değil, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine karşı olan Fransız sağ seçmene de göz kırpıyor.

Ermenistan ziyaretinde Türkiye'den yıl sonuna kadar soykırım iddialarını kabul etmesini isteyen Sarkozy, Gürcistan ziyaretinde de Rusya'yı kızdıran açıklamalarda bulundu. Tiflis'te 12 bin kişiye hitap eden Fransız lider, Rusya'dan iki ülke arasındaki ateşkes antlaşmasına sadık kalmasını ve işgalci politikasını terk etmesini istedi. 2008'de Rusya'nın Gürcistan'ı işgal etmesinin ardından Sarkozy, AB dönem başkanı sıfatıyla ateşkes antlaşmasında arabulucu rolünü oynamıştı.

İç siyasette ekonomik kriz ve yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle kan kaybeden Sarkozy, seçim kampanyasına dış gezilerle başlamayı tercih etti. Libya ve Kafkasya'ya daha çok cumhurbaşkanı adayı sıfatıyla geziler düzenleyen Sarkozy, Fransız seçmene dış politikada etkin bir dünya lideri portresi çizmek istiyor. Bu gezilerde genel kaidelerin dışına çıkarak mitingler düzenleyen Sarkozy, Türkiye veRusyagibi Fransa açısından stratejik öneme sahip ülkeleri kızdırmaktan çekinmiyor.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 1726 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri