Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcı Zekeriya Öz’e ikinci şok

07.02.2015 14:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretler içeren tweetleri hesabında paylaşan Zekeriya Öz'e dava açıldı.

HSYK kararıyla meslekten uzaklaştırılan Savcı Zekeriya Öz’e, Twitter hesabı üzerinden bazı tweetleri retweetleyerek dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında hakaret ettiği iddiasıyla Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir dava açıldı.

İLK DAVA YİNE ERDOĞAN'A HAKARET SUÇUNDA AÇILMIŞTI

Bilindiği gibi Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz ekim ayında sosyal medya üzerinden "Son asırda kimse diktatörlüğe özenmesin. Sonu Saddam gibi Kaddafi gibi olacaktır. Kim olursa olsun hukuksuzluğu benimseyen hesabını verecektir" yazan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında "Başbakan'a hakaret" suçlamasıyla dava açmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek tarafından hazırlanan iddianamede şöyle denildi:

ERDOĞAN HAKKINDA AĞIR TWEETLERİ RETWEET EDEREK YAYINLADI

“Müşteki vekillerinin vermiş oldukları şikayet dilekçesinde şüpheli Zekeriya Öz’ün değişik tarihlerde kendisine ait Twitter hesabından yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle yorum yapan bazı şahıslara ait tweetleri retweetleyerek yayınladığı, bu şekli ile dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya aracılığı ile aşağılayıcı ve hakaret içerir sözler sarf ettiğini gerekçe göstererek şikayetçi olmuşlardır.

Yapılan soruşturma neticesinde şüphelinin değişik tarihlerde başka kişilere ait hesaplardaki aşağıda belirtilen tweetleri; Samanyoluhaber.com’un Yalova’da uyuşturucu bağımlısı olması nedeniyle öldürüldüğü iddia edilen Fatih Mehmet Öğürü isimli şahısla ilgili açıklamalarını gerekçe gösteren ve Emre Uslu isimli şahsa ait olduğu tespit edilen “bu katili baş tacı yapın, bakın Erdoğan için öldürmüş, pişman değilim diyor, eserinle gurur duy RTE”, Amberi Zaman isimli gazeteci hakkında söyledikleri iddia edilen sözler bahane edilerek Deniz ve Martı 1 isimli kişiye ait “bütün bayanlara sesleniyorum, bu ırkçı, katil, şiddet söylemlerini kınayın lütfen. Yayalım”

'AKPKK EL ELE YALANCI ADAY RTE'

Hülya Yağız isimli kişiye ait “hepsi Müslüman’ım deyip zulmetti. Zulmedenden Cumhurbaşkanı olmaz. AKP’ye aldanma, RTE’ye oyunu çaldırma”, ÜlkücüRT isimli kişiye ait olan “biz namus borcunu ödemeyenlerin safında yer almayacağız, AKPKK el ele yalancı aday RTE”, Hüseyin özkan-MHP isimli şahsa ait “AKP’ye aldanma RTE’ye oyunu çaldırma” retweetlediği, ayrıca yine kendi twitter hesabından“Zulüm ile abad olanın ahiri berbat olur diye kişi zulmünü artırıp kendi kötü sonuna doğru füze hızıyla yol aldığını anladığında geç olacak” sözleri twitlediği, daha sonra Düzce Emniyet Müdürlüğü’nün 25/12/2014 tarih ve 1588 sayılı yazısına göre adı geçen kayıtları sildiği tespit edilmiştir. Yukarıda izah edilen yasal gerekçeler çerçevesinde şüphelinin kamu görevlisine karşı hakaret suçunu işlediği kanaatiyle sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.”

Zekeriya Öz hakkında Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan bu davanın ilk duruşması 26 Mart 2015 tarihinde yapılacak. Davada Öz hakkında TCK’nın 125/1, 125/3 ve 125/4, 126, 43/1 ve 53. Maddeleri gereğince hapis cezası isteniyor.

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri