Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcıdan Gülen cemaatine şok suçlama!

28.05.2014 11:41
Gülen cemaati, Dicle Üniversitesi'nde yürütüyen soruşturmada ilk kez 'Paralel Devlet Yapılanması' olarak yer aldı.

Dicle Üniversitesi'ne yönelik 'paralel' soruşturmasında savcılık, Paralel Devlet Yapılanması'nı (PDY) örgüt adı olarak verdi. Üniversite yönetiminin ise örgütün bir kolu olarak Fethullah Gülen'den gelen gizli talimatlarla hareket ettiği öne sürüldü.

Dicle Üniversitesi'nde paralel yapılanma iddialarını araştıran Diyarbakır Başsavcılığı, örgütün adını Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak koydu. Aralarında rektör Ayşegül Jale Saraç'ın da bulunduğu 9 öğretim üyesi ile ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, dosyayı dava açılması için 'görevsizlik' kararıyla Ankara'ya gönderdi. Rektör Saraç'ın birinci şüpheli olduğu 3 sayfalık görevsizlik kararında, şüpheliler "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme", "görevi kötüye kullanma" ve "iftira" ile suçlandı. 

YÖK YÖNETİCİLERİ KORUDU 

Sabah gazetesinin haberine göre, soruşturma dosyasında suç tarihi 2009 ve sonrası olarak belirtilirken, görevinden el çektirilen ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet İnan'ın iddiaları da yer aldı. Buna göre, PDY örgütüne bağlı Yüksek Öğretim kurumu (YÖK) yöneticilerinin, rektör Saraç ve üniversite yönetimi hakkındaki şikayet dosyalarının Danıştay'a gitmesini engelleyip rektör liderliğindeki yapıyı koruyup kolladığı vurgulandı. 

'GİZLİ TALİMAT' İDDİASI

Rektör ve suç arkadaşlarının iştirak halinde resmi evrak üzerinde sahtecilik suçu işledikleri, rektör Saraç'ın bazı öğretim üyeleri hakkında verilen yargı kararlarını çeşitli kumpaslarla boşa çıkardığı ve üniversitedeki yapılanmanın, PDY örgütünün yan bir kolu olarak çalıştığı iddia edildi. Örgütün üniversitedeki imamı olduğu bildirilen öğretim üyesi Y.Ö.'nün ise Fethullah Gülen'den gizli talimatlar aldığı ve PDY'nin tepesinden gelen emirlerle hareket ettikleri kaydedildi. Görevsizlik kararında, dosyada adı geçen şüphelilerin suç tarihinde üniversitedeki görevlerinin devam ettiği, bu nedenle amir hükmüne göre soruşturmanın YÖK tarafından yapılması gerektiği ifade edildi. Dosya, soruşturmanın yürütülmesi amacıyla Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı'na gönderildi 

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri