Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son seçim anketinde büyük sürpriz !

27.01.2011 09:21
Millete hem partiler hem de başörtülü milletvekili adayı soruldu, sonuç bakın nasıl çıktı?
Pollmark tarafından yapılan ankete göre AK Parti'nin oyu yüzde 49,4'ü bulurken CHP'nin oyu 23,3... MHP'nin oy oranı ise bakın yüzde kaçta?...

AK Parti'nin oyu yüzde 49,4

12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçimleriyle ilgili sonuçlar AK Parti'nin oyların yarısını alacağını gösteriyor. Ankette, geçerli oylar üzerinden yapılan dağılıma göreAK Partiyüzde 49,4'lük oy oranı alıyor. CHP'nin oyları ise yüzde 23,3 olarak ortaya çıktı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oyları ise yüzde 12'de kaldı. Genel değerlendirmede ise AK Parti'nin oy oranı yüzde 43,1, CHP'nin yüzde 20,4, MHP'nin ise yüzde 10,5 olarak ankete yansıdı.

Pollmark Arıştırma Şirketi tarafından 2-10 Ocak 2011 tarihleri arasında yapılan "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması"başörtüsütartışmalarına yeni bir boyut kazandıracak nitelikte sonuçlar ortaya çıkardı. Aralarında İstanbul, Ankara,Adanave Hatay'ın da bulunduğu 15 ilde 5 bin 369 kişi arasında yapılan ankete göre,CHPtabanının yarıdan fazlası başörtüsünü laiklik karşısında bir tehdit olarak görmüyor.

YÜZDE 52'Sİ POZİTİF

Araştırma çerçevesinde farklı sosyal gruplardan vatandaşlara "Sizce başörtüsü takan bayanlar Türkiye'nin laik yapısı için bir tehdit midir" sorusu soruldu.

Vatandaşların yüzde 79,1'i bu soruya "Hayır, değildir" cevabını verdi. Yüzde 16'lık kesim ise başörtüsünü laiklik için bir tehdit olarak gördüğünü söyledi. Bu soruya cevap veren CHP'lilerin yüzde 52'si ise başörtüsünü laiklik karşısında tehdit olarak görmediğini bildirdi.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİL OLSUN

Vatandaşların yüzde 76,1'lik kesimi öğrencilerin başörtüsüyle üniversitelere girmesini olumlu karşılayacağını kaydetti. Yüzde 20,1'lik kesim ise başörtüsü yasağının sürmesini istedi.

"Siyasi partiler genel seçimde başörtüsü takan bayanları milletvekili adayı gösterirlerse bunu nasıl karşılarsınız" sorusuna ise yüzde 68,3'lük bir kesim "Olumlu karşılarım" cevabını verdi.

Ankete katılanların yüzde 25,7'si ise "olumsuz karşılarım" dedi.


 

Bu haber toplam 2268 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri