Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim sistemindeki değişiklik en çok MHP'yi etkiliyor

30.09.2013 15:19
Seçim sistemi değişip, yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge sistemi uygulandığında BDP kazanıyor MHP kan kaybediyor.

Erdoğan, açıkladığı Demokratikleşme Paketi kapsamında seçim sisteminin değişebileceğini duyurdu. Buna göre ya mevcut sistem devam edecek, ya seçim barajı yüzde 5'e düşecek, ya da seçim barajı komple kalkacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve toplumsal Araştırmalar Merkezi Müdürü ve Radikal yazarı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, bu yılın başında Mevcut Sistem (MS) ve Sıfır Barajlı Daraltılmış Bölgeli Karma Sistem'ini (SBDBKS) karşılaştıran bir seçim simülasyonu hazırladı.

Prof. Gürsel, kendi hazırladığı simülasyon, 'sıfır barajı' baz alınarak hazırlanmış olsa dahi yüzde 5'lik baraja göre sonuçların çok da etkilenmeyeceğini belirtti.

KAZANAN BDP KAYBEDEN MHP

Gürsel, 'Benim projeksiyonumda zaten BDP'nin oy oranı yüzde 6 görünüyor. Dolayısıyla Başbakan'ın seçim sistemleri alternatifleri arasında sıraladığı Daraltılmış Bölge ve Yüzde 5 barajlı sisteme uygun bir yol izledim' dedi. Gürsel'in hazırladığı tabloya göre 29 vekili bulunan BDP'nin 33 vekille kazandığı, MHP'nin ise 61 vekilden 44'e düşerek en büyük kaybı yaşayan parti olduğu görülüyor. 

Öte yandan CHP 10, AK Parti ise 5 milletvekili kayba uğruyor.ENSONHABER

Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri