Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim sonrası Rusya ile ilişkiler nasıl olacak?

03.06.2015 01:12
AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve İstanbul Milletvekili adayı Ali Sarıkaya, "Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği artarak devam edecektir" dedi.

Türkiye 7 Haziran'da genel seçimler için sandık başında olacak. Meclis yarışında dört parti ön plana çıkıyor: AK Parti, CHP, MHP ve HDP. Sandıktan çıkacak sonuç ne olursa olsun Türkiye'nin dış politikası Rusya ve diğer ülkeler için oldukça önemli.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na en yakın isimlerden AK Parti Genel Başkan Danışmanı Ali Sarıkaya, seçim sürecini ve sonrasını Rus yayın organı Sputnik'e değerlendirdi.

Genel seçimler sonrası Rusya-Türkiye ilişkilerinin geleceği ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Rusya'yla Türkiye arasında çok köklü bir ilişki ağı var. Özellikle son dönemde Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasındaki yakın dostluk ve anlayış birlikteliği bu ilişkilerini daha da güçlendirmiştir. Rusya ve Türkiye her zaman birbirini saygıyla tanıyan ve ekonomik, siyasi, ticari ilişkilerinde bir birilerini öncelikli olarak gören ülkelerdir. Bunu Türkiye ve Rusya arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseylerinde de açıkça görmekteyiz. Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik hacminin daha da yükselmesi için iki ülke liderlerinin koyduğu açık hedef vardır. Bu noktadan sonra daha da ileriye gideceğimizi seçimler sonra güçlü bir AK Parti hükümetinin bu idealde devam edeceğini söyleyebilirim. Hem inşaat olsun, hem enerji, hem diğer ithalat ihracat kalemleri olsun hepsinde Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği artarak devam edecektir.

Türkiye'nin '2023 vizyonu'nda AK Parti'nin ne tür planları var?

2023’te bizim ilk hedefimiz Türkiye’yi dünya ekonomisi içinde ilk onun içine sokmaktır. AK Parti 2002’de iktidara geldiği zaman Türkiye dünyada 27. ekonomiydi. Şu an yerimiz ise 16. GYM içindeki pozisyonumuzu daha da güçlendirerek, Rusya ve çevredeki dost ülkelerle yaptığımız ticari ve ekonomik atılımlarla ülkemizi 2023’te ilk on büyük ekonomi arasında sokmak hedefindeyiz. Halkımızın refah seviyesi, eğitim seviyesi ile sağlık ve diğer sosyal konuları da halkımıza en geniş hizmeti sunmak temel hedefimiz. Bunu yaparken de çevremize r istikrar ve refah adası olarak hizmet etmek düşüncesindeyiz. Görüyorsunuz, bu coğrafyanın birçok problemi var. Biz Türkiye olarak demokratik ve ekonomik yapısıyla 2023’e giderken çevre ülkelerle de bunu pekiştirmek istiyoruz.

Bu haber toplam 1928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri