Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehir tiyatrolarında yeni dönem

21.04.2012 13:00
Ayşenur Şamlıoğlu'nun istifa etmesiyle boşalan İstanbul Şehir Tiyatroları sanat yönetmenliğine Hilmi Zafer Şahin atandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan yapılan açıklamaya göre, 1958 yılında Antalya'nın Elmalı ilçesinde doğan Şahin, 1977 yılında girdiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1982 yılında mezun oldu.

Aynı okulda başladığı yüksek lisans öğrenimini 1984 yılında bitiren Şahin, değişik dergi ve gazetelerde tiyatro, tarih ve kitap tanıtımı konularında yazılar yayımladı. Şahin, Büyük Larousse ve İstanbul Ansiklopedisi'nde tarih, tiyatro, edebiyat, dilbilim ve yaşam öyküsü konularında madde yazarlığı yaptı.

Yakın dönemde Mimar Sinan Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tiyatro konusunda dersler veren Şahin, 1994 yılından itibaren Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde ''Oyun İncelemesi'' ve ''Tiyatro Tarihi'' dersleri verdi.

1982'de Yarın Dergisi'nin düzenlediği yarışmada ''Eleştiri''; 1989'da Gençlik Kitabevi'nin düzenlediği yarışmada ''Bilimsel Araştırma'' dallarında ödüller alan Şahin, 1988 yılında girdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda değişik yıllarda Yönetim Kurulu üyeliği, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı ve Başdramaturg görevlerinde bulundu.

Şahin, bu süreç içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda düzenlenen pek çok etkinliğin hazırlayıcısı oldu ve sahnelenen ''Aslolan Hayattır'', ''Montserrat'', ''Bir Atın Öyküsü'', ''Ayrılık'', ''Halay'', ''Mikadonun Çöpleri'', ''Bir Gece Bekçisi Daha'', ''İkinci Ses'', ''Kafkas Tebeşir Dairesi'', ''Pembe Konağın Gelinleri'', ''Schweyk İkinci Dünya Savaşı'nda'', ''Beş Katlı Binanın Altıncı Katı'', ''Seneye Bugün'', ''Kedi ile Palyaço'', ''Çevreci Prens'', ''Yıldızlar Altında Cinayet'', ''Hadi Öldürsene Canikom'' ve ''Kafes'' adlı oyunlarda dramaturg olarak çalıştı.

2010-2011 tiyatro sezonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen ''Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi'' adlı oyunu, Ziya Osman Saba'nın aynı adlı yapıtından tiyatroya uyarlayan Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda Genel Sanat Yönetmenliği'ne getirilmeden önce dramaturgluk görevine devam ediyordu.

Bu haber toplam 6594 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri