Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit ailesine haciz şoku

27 Ocak 2009 / 14:41
Bu kadarına da pes... 12 yıl önce operasyondan dönerken şehit olan Bursalı Er Sezgin Tokuş'un ailesi bakın nasıl bir haciz geldi.
Sivas'ın Divriği ilçesinde 12 yıl önce operasyondan dönerken kullandığı askeri aracın devrilmesi sonucu 1 uzman çavuş ve iki arkadaşıyla birlikte şehit olan Bursalı Er Sezgin Tokuş'un ailesi, araçta oluşan hasarın tazmini için gelen haciz kararının üzüntüsünü yaşıyor.

Alınan bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesine bağlı Çağlayan köyünde oturan ve geçimlerini çiftçilikle sağlayan Mehmet (76) ve Nezahat Tokuş (67) çiftinin tek oğlu Sezgin Tokuş, 1997 yılında Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı'nda vatani görevini yaparken kullandığı askeri aracın devrilmesi sonucu Piyade Uzman Çavuş Cihan Yıldız, Piyade Onbaşı Cömert Selamet ve Piyade Er Mesut Bilgin ile şehit oldu.

Bir uzman çavuş ve 14 erin yaralandığı kazanın ardından yapılan incelemede, Sezgin Tokuş, ''Yorgun, dalgın, dikkatsiz ve tedbirsiz'' araç kullandığı gerekçesiyle hatalı bulunurken, hazine tarafından Tokuş ailesi hakkında Bursa 6. Asliye Hukuk Mahkemesine alacak davası açıldı.

Hazinenin, araçta oluşan 9 bin 746 TL'lik hasarı tahsil etmek için açtığı davada, mahkeme, ailenin hazineye 3 bin 655 TL ödeme yapmasına karar verdi.

Sezgin Tokuş'un babası Mehmet Tokuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkeme kararının, eşiyle kendisini derinden yaraladığını söyledi.

Parayı ödeyemedikleri için Bursa 3. İcra Müdürlüğü tarafından köydeki arazisine haciz kararı çıkarıldığını anlatan Tokuş, ''Arazimin bulunduğu yerden çevre yolu ve doğalgaz için kamulaştırma yapıldı. Kamulaştırma bedelini almak için Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeye gittiğimde, 3 bin 655 TL'lik borcun yasal faiziyle birlikte 17 bin TL'ye çıktığını öğrendim'' dedi.

Tokuş, kamulaştırma bedelinin bir kısmını alabildiğini, ancak 36 bin TL'lik bölümü borç ödedikten sonra tahsil edebileceğinin söylendiğini dile getirerek, ''Keşke oğlum yaşasaydı da bu parayı ödeseydim. Benim oğlum bu vatan için canını verdi. Karşılığında hacizlerle uğraşıyoruz'' diye konuştu.

Şehit erin annesi Nezahat Tokuş da oğlunun sabaha karşı bir operasyondan dönerken kaza geçirdiğini, olayda kusurlu bulunmasını anlayamadıklarını belirterek, yetkililerden içinde bulundukları sıkıntılı durumu çözmelerini istedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri