Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şeker Sigara Kadar Tehlikeli!

02.02.2012 13:45
Şeker, alkol ve sigara kadar sağlığa zararlı... Amerikalı bilimadamlarının yaptığı son araştırmada bu sonuca varıldı.

Kaliforniya Üniversitesi'ndan araştırmacıların yaptığı araştırma şekerin de tütün ya da alkol gibi insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlara göre fazla şeker tüketimi şişmanlığın yanı sıra karaciğeri yoruyor ve yüksek tansiyona da yol açabiliyor.

Son 50 yıl içinde şeker tüketiminin dünya genelinde üç katı arttığına dikkat çeken uzmanlar aynı şekilde obezlik, yüksek tansiyon ve diyabet hastalığının da paralel biçimde yayıldığına vurgu yapıyorlar.

"Şekere de Caydırıcı Vergiler Getirilmeli"

Vergilerin tüketimi azalttığı görülen sigara ve alkolde olduğu gibi bir tür zehir olarak nitelendirilen şeker ve şekerli ürünlere de ek vergiler getirilmesi fikri giredek daha fazla dillendiriliyor.

Obezite üzerinde çalışan araştırmacılar, hükümetlere abur cubur yiyeceklere vergi koyma ve benzer sert önlemler alma çağrısı yapıyor.

Danimarka ve Macaristan'da yüksek oranda doymuş yağ içeren yiyeceklere vergi uygulanmaya başlanırken Fransa'da meşrubatlara ek vergi getirilmişti.

Çeşitli kuruluşlarsa sadece belli ürünlerin vergisinin artırılmasının uygun olmayacağını dengeli beslenme üzerine dayalı genel bir sağlık politikası yürütülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

Bu haber toplam 2648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri