Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şeker Bayramı dedikleri bakın aslında neymiş!

17.07.2015 16:11
Şişli Belediyesi ve bazı gazeteler bu bayramda da 'Şeker Bayramı' ifadesini kullandı. Murat Bardakçı'nın açıkladığı bilgilere göre Şeker Bayramı diye kavram yok. Eskiden Şükür Bayramı denilirmiş, okuma hatası yüzünden 'Şeker' olarak kalmış.
Ramazan ayının bitmesiyle Ramazan Bayramı için Şişli Belediyesi ilçenin farklı yerlerine bayram afişleri astırdı.

CHP'li Hayri İnönü'nün başkanlığındaki Şişli Belediyesi, bayram afişlerinde Ramazan Bayramı yerine Şeker Bayramı ifadesini kullandı.

CHP ve Ulusalcı kesime yakınlığıyla bilinen bazı gazeteler de 'Şeker Bayramı' ifadesini kullandı.

Sözcü'nün Şeker Bayramı yerine Ramazan Bayramı demesiyse şaşırttı.

Habertürk gazetesi yazarı tarihçi Murat Bardakçı bugünkü yazısında, Şükür Bayramı'nın nasıl Şeker Bayramı olduğunu yazdı.

İşte Bardakçı'nın yazısının bir bölümü:

Eski mektuplara, gazetelere, hattâ kartpostallara bakarsanız bunun böyle olduğunu, sadece tek bir ifadenin,“mübarek bayram” mânâsına gelen “ıyd-i said” sözünün kullanıldığını ama nadiren de olsa mutlaka bir ayırım yapılması gerektiğinde Şeker Bayramı’na “ıyd-i fıtr”, Kurban Bayramı için “ıyd-i edhâ” denmiş olduğunu görürsünüz.

“Kurban Bayramı”nın isminin nereden geldiği adından belli, o gün kurban kesildiği için böyle denmiş... Peki, şimdi “Ramazan Bayramı” olan eskinin “Şeker Bayramı”na bu ismin neden verildiğini merak etmiş olabilirsiniz; eskiden milletin bayramda birbirine şeker dağıtması âdeti falan da olmadığı halde...

Yukarıda söyledim, eskiler Şeker Bayramı’na “ıyd-i fıtr” derlerdi; bu “yaratılış” ve “oruç görevinin tamamlanması bayramı” demekti... Kurban Bayramı da “kurban” anlamına gelen “edhâ” kelimesinden hareketle “ıyd-i edhâ” olurdu.

Eski asırlarda, bugün de olduğu gibi Ramazan nihayete erince dinî mükellefiyetlerini yani oruç tutma vazifelerini ifa edebilenler, görevlerini yerine getirmenin verdiği memnuniyetle “Allah’a şükürler olsun, oruç ve diğer ibadetlerimizi yerine getirdik ve mübarek bir Ramazan ayını daha hayırlısı ile idrâk ettik” derlerdi.

İfadede geçen “şükür” kelimesi zamanla bayramın da ismi oldu ve Ramazan Bayramı’na asırlarca “Şükür Bayramı” dendi. Derken, “şükür” kelimesi “şeker”e döndü ve “Şükür Bayramı” da “Şeker Bayramı” haline geliverdi!

Kelimenin değişmesinin sebebi, bir okuma hatasıydı... “Şükür” ve “şeker” kelimeleri eski harflerle aynı şekilde yani “şın-kef-rı” ile yazılırlar. Metinde geçen kelimenin“şükür” mü yoksa “şeker” mi olduğu sözün gelişinden anlaşılır ve kelime nasıl gerekiyorsa öyle okunur.

Halkın “Şükür Bayramı” dediği eskinin “ıyd-i fıtr”ının zamanla “Şeker Bayramı” hâlini almasının sebebi, işte bu okuma hatası idi. Asırlar boyunca doğru şekilde, yani “şükür” diye okunan kelime sonraları bu hatâ neticesinde“şeker” zannedilince bayramın ismi de değişiverdi..

 

 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri