Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selahattin Demirtaş Bursa'da cenaze törenine katıldı

22.07.2015 23:47
Bursa'da cenaze törenine katılan Selahattin Demirtaş, son günlerde art arda yaşanan saldırılara ilişkin konuştu.

Suruç’ta 32 kişinin hayatını kaybettiği patlamada ölen Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç için cenaze töreni düzenlendi.Cenazeye HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

"32 GENÇ, ASKER, POLİS ÖLMESEYDİ"

Cenaze sonrası bir açıklama yapan Selahattin Demirtaş,  "Bu kardeşlerimiz hayatını yitirmemiş olsaydı. Keşke 32 genç, asker, polis ölmeseydi. Biz canımızdan vazgeçmeye hazırız." dedi.

Demirtaş'ın açıklamasından satır başları;

Vahşice, barbarca katliamlarla bu canları yitirmemiz vicdanı olan herkesin yüreğini kanatıyor. Bunu biliyoruz; bu arkadaşlarımız barış için, bu ülkede kan akmasın diye, sınırların ötesinde savaş olmasın, yoksulluk, işsizlik olmasın diye mücadele ediyorlar. Ana oğul Suruç’a bu mesajı taşımaya gittiler.

Bu gençlerimiz bizim milyon oyumuzdan çok daha kıymetlidir. Ülkenin her bir yurttaşı koltuklardan değerlidir. Bu kardeşlerimiz hayatını yitirmemiş olsaydı. Keşke 32 genç, asker, polis ölmeseydi. Biz canımızdan vazgeçmeye hazırız.

"KAN KANLA TEMİZLENMEZ"

Ülkenin güvenliği önemli. Sadece ordu ve silahlarla sağlayamayız. El ele omuz omuza sağlayabiliriz. En büyük güvenlik zırhı kardeşliktir. Eşitlik, özgürlük, demokrasimizi büyütmeye ihtiyacımız var. Bizim arkadaşlarımız bu duygulara karşı olanlar tarafından katledildiler. Artık bu ülke gereğinden fazla acı, kan, gözyaşına tanıklık edemez. Biz artık ülkemizde, sokaklarımızda kan, gözyaşı görmek istemiyoruz. 32 canımızı kaybettik. Evladımızı yitirdik. Fakat kan kanla temizlenmez. Kan kanla yıkanmaz. Bütün bu zorluklara rağmen biz demokratik barışla mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu haber toplam 2286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri