Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selahattin Demirtaş'tan Kandil'e flaş çağrı

15.09.2015 11:17
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ve terör eylemleri hakkında açıklama yaptı. Demirtaş, Kandil'e çağrıda bulunarak 'Biz barış istiyoruz. Ateşkes olmalı ve söz siyasete bırakılmalı' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş'un Varto ilçesinde çözüm süreci, terör örgütü PKK'nın eylemleri ve TSK'nın operasyonları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Demirtaş, en acil ihtiyacın barış olduğunu söyleyerek "Biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Silaha gerek yok. Seçtiğiniz vekiller olarak en önde biz varız. Barış diye haykırırsak bunu Ankara da duyacak Kandil de duyacak. Biz barış istiyoruz. Ateşkes olmalı ve söz siyasete bırakılmalı" dedi.

selahattin-demirtaştan-kandile-flaş-çağri.jpg

"BARIŞ İÇİN YOLLARDAYIZ"

MUŞ’un Varto ilçesinde yaklaşık 2 bin kişiye seçim otobüsünden seslenen Demirtaş, Cizre’den başlayarak ‘Barış Yürüyüşü’ne çıktıklarını belirterek şunları söyledi:

“Kürt sorunu dediğimiz bir onur meselesidir. Allah onu nasıl yarattı ise yani anasından hangi dili öğrenmişse onu yasaklayamayacaksınız. Ona hakaret etmeyeceksiniz. İstediği dilde okula gidecek. İstediği dilde devlet dairesinde hizmet alacak. İstediği dilde şehirde korkmadan konuşacak. İstanbul’da Kürt olduğu için saldırıya uğramayacak. Alanya’da Kürt olduğu için işyeri yakılmayacak. Fakir fukara inşaat işçisi, mevsimlik işçi, sadece Allah onu Kürt olarak yarattığı için yakılmayacak. Bu işi müzakere ile çözmek HDP’yi büyütüyor. Kürtleri Türkiye’de büyüttüğünü gördüler. Ama aynı zamanda AKP oy kaybediyor, gördüler. 7 Haziran’da baktılar ki konuşarak medenice bu işi çözmek AKP’ye 400 vekil kazandırmıyor, düğmeye bastılar. Maalesef 24 Temmuz’dan bu yana operasyonlar devam ediyor. Biz savaştan, çatışmadan taraf değiliz. Arkadaşlarla birlikte barış için yollardayız. AKP 400 vekil için bütün ülkeyi yakıp yıkabilir. Çılgın olabilirler, çıldırmış olabilirler. Silahtan ve savaştan başka gözleri hiçbir şey görmeyebilir. Ama biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Silaha gerek yok. Seçtiğiniz vekiller olarak en önde biz varız.”

"BARIŞ HAYKIRIŞINI ANKARA'DA KANDİL'DE DUYACAK"

Demirtaş, kendi seçecekleri vali ve kaymakamlar tarafından, seçilmişler tarafından yönetilmek istediklerini de belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Yenilen güreşçi, 1 Kasım’dan sonra ‘yeter artık’ deyip, güreşe doyacak ve seçime ‘gerek yok’ diyecek. Bizi tehdit olarak görüyorlar ve barajın altında bırakmak istiyorlar. Çünkü onlar Türkiye’yi teklik üzerinde kurmuştur. Tek adam, tek ampul, tek parti, tek dil, tek ırk, bunun dışında hiçbir şey olamaz diyorlar. Barış diye haykırırsak bunu Ankara da duyacak Kandil de duyacak. Biz barış istiyoruz. Ateşkes olmalı ve söz siyasete bırakılmalı.”

Bu haber toplam 2088 defa okunmuştur
Dönekler
kteoman
Seçim döneminden sonra biz yapamadık Kandil sen yine devreye gir diyecek. Bunlar köy kurnazlığı yapıyor.
16 Eylül 2015 Çarşamba 10:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri