Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Şeytan Ayetleri" Türkçe'ye mi Çevriliyor?

02.01.2011 17:11
Peygamber efendimize yönelik tahrik edici iddiaları nedeniyle Müslüman dünyasında tartışma yaratan 1988'de Salman Rüşdi'nin yayımladığı Şeytan Ayetleri kitabı Türkçe'ye çevriliyor

Adını yayın dünyasında bu güne kadar kimsenin duymadığı bir yayınevi, Kara Güneş Basım, karagunesbasim.blogspot.com adresindeki web sitesinde Salman Rüşdi'nin tartışmalar yaratan romanı Şeytan Ayetleri'ni yayımlayacağını duyurdu.

Radikal gazetesinin haberine göre kendisini "Türkiye yayıncılığının yaramaz kızı" olarak tarif eden Kara Güneş Basım, 28 Ocak 2011'de yayımlayacağını ilan ettiği Şeytan Ayetleri'nin Türkçe baskısının kapağını da sitesine yükledi.

Salman Rüşdi'nin 1988'de Kuran-ı Kerim'de yer alan ayetleri hikaye etme adına yeniden yorumlama iddiasında bulunan ve peygamber efendimize yönelik asılsız iddialarla tahkir etmeye çalışan Şeytan Ayetleri isimli kitap İslam dünyasında tepkiyle karşılanmıştı.

1988 yılında yayınlanan Şeytan Ayetleri romanı özetle Hz. Muhammed'in okuduğu Kuran'a şeytan tarafından putlara övgüler karıştırıldığı iftirasını içeriyordu.

Salman Rüşdi 1999′da bir İngiliz magazin dergisi Tatler'e verdiği röportajda (Mayıs 1999), "Küçük yaşlardan beri Doğu bilgeliği denilen şeyin at pisliği olduğu duygusu içindeyim" açıklamalarında bulunmuştu.

dunyabulteni

Selman Rüşdü'nin “Şeytan Ayetleri” kitabını yayınlayıp, geniş bir şekilde dağıtımını sağlayan batılı devletler gerçekte İslam'ın aleyhine kültürel bir saldırı başlatmışlardı. İmam Humeyni (13 Şubat 1989)'da Selman Rüşdü ve kitabının içeriğini bilip basan yayıncıları mürtet ilan ederek idam hükmünü verdi. 

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri