Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Senelerin yalan haberi yine manşette

28.02.2013 17:38
Aynı medya tarafından senelerdir dönem dönem ısıtılan ve servis edilen haber bugün yine Cumhuriyet Gazetesi tarafından yeniymiş gibi okura sunuldu.

 

Cumhuriyet Gazetesi bugün Fethullah Gülen'i hedef aldı. Gazetenin yayınladığı MİT raporları Fethullah Gülen'in kaçak olduğu dönemde Molla ve Dahhak takma isimlerini kullandığını ve Çiller'in para aklama işinde gizli ortak olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden İlhan Taşçı'nın bu haberi çok tartışılacak. MİT'ten Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderilen raporlarda 12 Eylül önce ve sonrasına ilişkin ilginç ilişkiler ağı yer aldı.

İşte o haber;

ÇİLLER'İN KARA PARA AKLAMA ORTAĞI

Meclis'e ulaşan raporlarda, 1999 yılından beri ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'e ilişkin bilgiler yer aldı. Fethullah Gülen cemaatinde çok sayıda eski ülkücü bulunduğuna işaret edilen raporda, “Haluk Kırcı da cezaevinde iken Fethullah Hoca’dan maddi yardım almıştır” değerlendirmesi dikkat çekti.“Fethullah Hoca CIA’nın yan kuruluşu olan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın Ön ve Orta Asya ayağı olarak işlev görmektedir” denilen raporda şu bilgiler yer aldı:

OKURA BİLGİ NOTU:

28 Şubat'ın yıldönümü olması sebebiyle Cumhuriyet Gazetesi'ndeki bu haber muhafazakar medyaya karşı bir haber olarak da görülebilir.

Haberde yer alan iddialar ilk olarak Aydınlık'ta 28 Şubat döneminde yer almıştı. Dönem dönem aynı iddialar bazı yeni bilgiler eklenerek haber olarak sunulması dikkat çekiyor.

Fethullah Gülen ve Haluk Kırcı hakkındaki bu iddialar ilk olarak Doğu Perinçek'in Aydınlık dergisinde 1996 yılında yayınlanmıştı. 

"Ayrıca Amerika'nın çıkarlarını desteklemek üzere kurulan Moon Tarikatı'nın Türkiye'deki bağlantısıdır. Abdullah Çatlı'nın İsviçre'de uyuşturucu kaçakçılığından tutuklu bulunduğu cezaevinden CIA Türkiyeİstasyon Şefi tarafından kaçırılması, ölümünden sonra Çiller Özel Örgütü'nün kirli işler şefliğine yükselen H. Kırcı'nın, Fethullahçı olduğunu açıklaması, Fethullah Hoca'nın Çiller'in kara para aklama işinde gizli ortağı ve CIA'nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olması, Çiller Özel Örgütü'nün CIA ile nasıl iç içe olduğunun açık bir kanıtıdır. "

GÜLEN'İN YIL YIL FAALİYETLERİ ANLATILDI

Raporda, Fethullah Gülen'in yıl yıl faaliyetleri anlatılırken şu not düşüldü:

"İran'da gerçekleştirilen devrimin Türkiye'de de gerçekleştirilmesini arzulamakta olup, Türkiye'de İslami bir devrim için yurt sathında teşkilatlanmaya önem vermektedir. 19 Nisan 1980 tarihinde İzmir'de gerçekleştirilen bir Nur toplantısında yaptığı konuşmada, birkaç gün içerisinde ‘Huruç Harekâtı' (Atılım Harekâtı) başlatılacağını, bu harekât için hemen hemen her ilde liderlerin tespit edildiğini, İran'da yapılan İslam harekâtının Türkiye'de de böylece başlamış olacağını..."

BU TAKMA İSİMLERİ KULLANIYORDU

12 Eylül'de kaçak olduğu dönemde Fethullah Gülen'in gizlendiği günlerde "Molla" ve "Dahhak" takma isimleri kullandığı bilgisine de raporda yer verildi. 

 
Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
Taraflısınız
Yorumcu
Okura bilgi notuymuş, yalan haberler yapıyorlarmış vs... Bu tür söylemler tarafsız haber anlayışına uyuyor mu? Bırakın da yalan mı değil mi buna halk karar versin, siz değil.
01 Mart 2013 Cuma 00:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri