Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Senfonik Mevlid beğenilmedi

21.04.2011 00:29
Bu akşam dünya prömiyeri gerçekleştirilen "Mevlid Kantat" formatı ve tarzı nedeniyle beğenilmedi.

İstanbul Hafızlar ve Mevlithanlar Cemiyeti Başkanı Hafız Halil Akıncı, bu akşam dünya prömiyeri gerçekleştirilen ''Mevlid Kantat'' konserinde okunan mevlidin, okunuş formatı ve tarzının, üslup dışı olduğunu söyledi.

Akıncı, orijinal mevlit formatını, başka bestelerle saptırmayı halkın tasvip etmeyeceğini savundu. Konserde seslendirilen mevlidin okunuş formatının ve tarzın üslup dışı olduğunu savunan Akıncı, bazı insanların bu tarzdaki mevlidi tasvip etmeyeceğini ileri sürdü.

Pazar günü Sultanahmet Camisi'nde mevlit programı düzenleyeceklerini bildiren Akıncı, ''Mevlit, o mevlit olacak. İstanbul'un en seçkin mevlithanları iştirak edecek. Bu mevlit programına, bundan sonra bu beste üzerinden devam edilmesi halinde biz daha da etkin tepkiler gösteririz. Sadece şu faydası var, mevlit eserinin dünyaya tanıtılması hususunda fevkalade geniş kapsamlı bir organizasyon, onu inkar etmemek lazım. Sadece mevlit isminin tanıtılması, dünyaya nakledilmesi hususunda itirazımız yok ama dini bakımdan hiçbir fonksiyonu olmayan, tamamen saptırılabileceği endişesini taşıyoruz'' diye konuştu.

''Mevlit formatında bir mevlit değil, eser sadece yepyeni bir beste halinde sunulmuş. Mevlidle uzaktan yakından alakası olan bir format değil'' diyen Akıncı, şöyle konuştu:

''Başlangıç itibarıyla bize sorulsaydı, kendilerine bazı faydalı bilgiler verirdik, insanlara da faydalı olurdu. Bazı bölümlerde koro halinde Selat-ı Ümmiye'leri kullanıyorlar. Mevlidin bazı bölümlerini de koro halinde okuyorlar. Mevlidin bölümleri tamamen solo okunur, koro okunmaz. Koro okunduğu zaman hiçbir şey belli olmaz. Tamamen bir gürültü duyduk ama mevlidin cümleleri o kadar nettir ki o cümleleri tek solistin okumasından ancak anlayabilirsiniz. Mevlit, baştan sona vaazdır, koro halinde hocalar vaaz eder mi? Böyle bir eserin var oluşunu, dünyada başka dillerde okunmasını olumlu buluruz ancak icrası bakımından kendi ülkemizde böyle bir icrası mümkün değildir.'' 

Bu haber toplam 2692 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri