Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serdar Ortaç, Olaylı Ahmet Kaya Gecesini Anlattı

30.11.2013 01:19
Beyaz TV'de yayınlanan Dinamit programına konuk olan Serdar Ortaç Magazin Gazeteciler Derneği gecesi yaşanan olayları anlattı.

Beyaz TV'de yayınlanan Dinamit programında Ahmet Kaya yapılanlar konuşuldu. Latif Şimşek ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın sunduğu programa Serdar Ortaç konuk oldu. 1999 yılındaki Magazin Gazetecileri Derneği gecesi "Kürtçe şarkı söyleyecem ve klip çekeceğim. Bu ülkede bunu yayınlayacak onurlu insanlar olduğunu biliyorum." sözleri üzerine Ahmet Kaya'ya linç kampanyası başladı. Kaya bu olaydan sonra ülkeyi terketmek zorunda kaldı ve 1.5 yıl sonra vefat etti. Bunun baş aktörlerinden olan Serdar Ortaç o geceye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"KAVAKÇI'YA YAPILANI BİZ DE KAYA'YA YAPTIK"

Merve Kavakçı'ya yapılan protesto ile bizim Ahmet Kaya'ya yaptığımız protestoyla aynı. O gün meclis'te Merve Kavakçı'ya yapılan protestoyu gördüm aynıydı. Ben artık insanları ayırmak istemiyorum. Ben linç demiyorum. Protesto diyorum. Lincin anlamı bu değildir. O gecenin ana aktörü olarak o zamanlar 23 yaşında olan bir insan olarak bu olaylardan çok rahatsızım.


"HER ŞEY BİR ANDA GELİŞTİ"

Ahmet Kaya'ya bir antipatim yoktu. Olmam için de bir sebepte yoktu. Orada her şey bir anda gelişti. Benim orada Padişah şarkısının söylememin belli bir anlamı da yok. Orada ellerin derken ben Kürtleri kastetmedim. O dönem zaten Kürt çayı bile denmiyordu.

"BENİ KIŞKIRTTILAR"

O gece 3-5 kişilik bir grup 10. yıl marşına geçmem için beni kışkırttı. Ben o zamanAtatürk aşığıydım, fanatiğiydim. Şarkıda Atatürk geçirmemin sebebi de odur.Atatürkpeygamber gibi gördüğümüz bir dönemdi.

Ahmet Kaya keşke ölmeseydi. 16 yıldır hapsi isteniyordu kalbi dayanmadı. Ben o dönem çok mesaj attım hem Ahmet Kaya'ya hem de Gülten hanıma. Ama hep gönderilmedi diye mesaj geldi.

ÇATAL BIÇAK ATILDIĞINDA SAHNENİN ARKASINDAYDIM

Ahmet Kaya'nın Kürtçe şarkı çıkartmak istediğini söylediğinde ben sahnenin arkasındaydım duymadım." Rasim Ozan Kütahyalı'nın; "siz çatal bıçak fırlatılırken oradamıydınız?" sorusuna Ortaç:" Ben sahnenin arkasında hazırlanıyordum. Rahmetli kürtçe şarkı çıkaracağını söylemiş, dışardan biri geldi abi dışarısı yıkılıyor" dedi.HABERLER.COM

Bu haber toplam 5146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri