Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Serseran serçevan bi hayri hatin'

12.01.2013 02:02
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin '2013 Yılı Diyarbakır Surları Yılı Olsun' konulu fotoğraf sergisine ev sahibi Baydemir'in, Bülent Arınç'a söylediği Kürtçe cümle damgasını vurdu.

Fotoğraf sesergi, PKK'nın silah bırakması için İmralı'da yapılan görüşmelerin yapıldığı günlere denk gelince siyaset dünyasının da ilgi odağı oldu. Sergiye AK Partili Bülent Arınç da hükümeti temsilen katıldı.

BDP Grup Başkanvekili İdris Balukan'ın yanısıra aralarında Sırrı Sakkık, Süreyya Önder'in de bulunduğu çok sayıda BDP milletvekili ile Diyarbakır sivil toplum örgütü başkanları da serginin açılış törenine katılanlar arasındaydı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Milli Kütüphane Başkanlığı Sergi Salonu’nda düzenlediği sergiye ev sahibi Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Bülent Arınç'a söylediği Kürtçe cümle damgasını vurdu.

Baydemir, Arınç'ı BDP milletvekilleriyla birlikte salonun dışında karşılarken, Baydemir, "Başbakan Yardımcımız hoşgeldiniz" dedikten sonra Kürtçe, "Başım gözüm üstüne hoşgeldiniz" anlamına gelen "Serseran serçevan bi hayri hatin" dedi.
 
Baydemir, Kürtçe sözlerinden sonra konuşmasına Türkçe devam ederek, "Barış ve birlikte kardeşçe yaşam hepimizin en öncelikli talebi ve çabasıdır. Barışa, umuda kurşunlar sıkılmaya devam ediyor. Kurşunların artık barışa ve birlikte yaşama isetğimize işlememesi lazım" diye konuştu.
 
Arınç da konuşmasında yeni süreçten oldukça ümitli olduğunu belirterek,, "Hiç bir zaman bu kadar ümitli olmamıştım." ifadesini kullandı..
 
ROTAHABER 
Bu haber toplam 4242 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri