Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sessiz çoğunluk harekete geçti bile

30.09.2012 02:48
Başkent’de düzenlenen “Diyarbakır Günleri” etkinliklerine katılan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Ankara Temsilcimiz Aslan Değirmenci ile bir araya geldi. Gazetemize önemli değerlendirmelerde bulunan Vali Toprak, “Yapılan bazı yanlış haberler ile sanki

Değerlerimiz ile anılmak istiyoruz

“Biz şiddet olayları ile değil gerçek değerlerimiz ile tanınmak istiyoruz” diyen Toprak, “Diyarbakır 33 medeniyete beşiklik eden ve yüzlerce yıllık tarihi geçmişe sahip bir ilimizdir. Ama hepimizi derinden üzen olaylar yaşanmaktadır. 30 Yıldır süren şiddet olayları yüzünden ilimiz yanlış anılıyor. Bu ilimize yakışmıyor. Diyarbakır, inanç ve medeniyet merkezi bir şehirdir. Sevgi, gönül ve gül şehri bu şehre hizmet etmek onur kaynağıdır. Artık gerçek değerlerimiz ile tanınmak istiyoruz. Şiddet olayları yüzünden gerçek değerlerimiz görülmüyor. Çok güzellikler var ama kimse görmüyor” diye konuştu.

Gönül bahçemize misafir olun

“Şiddet kültürü bizi esir almamalı” diyen Vali Toprak, “Derhal tahrip edilen zihinleri onarmalıyız. Medeniyet değerlerimizi ayağa kaldırmalıyız. Korku ve şiddet yerine sağduyuyu elden bırakmadan el birliği ile hizmet etmeliyiz. İnsanlar bilmediğinin cahilidir. Gelin size ilimizi tanıtalım. Gezdirelim, istişare edelim. Sizleri gönül bahçemizde ağırlayalım. Aksaklıklarımız olabilir. Bazı hatalarımız da olabilir. Gelin el birliği ile düzeltelim” dedi.

Halk şiddet olaylarına tepkili

Şiddet olaylarına Diyarbakır halkının da tepkili olduğunu vurgulayan Toprak, “Vatandaşlarımız şiddetin kendisine zulüm olarak döndüğünü görüyor. Bunu kabul etmeleri mümkün değil. Anne ve babalar; “yeter artık” diye haykırıyor. Baskılar kırılırsa halkın iradesi ortaya çıkar ve şiddet son bulur. Sessiz çoğunluk harekete geçmiş durumda. Devlet olarak vatandaşlarımızın rahata kavuşması için çok önemli projeleri hayata geçirmek üzereyiz. İnsani değerlerimizi her anlamda güçlendirmek için çok önemli projelere imza atıyoruz. Bizi yalnız bırakmayın. Özellikle iş dünyasının ilgisini bekliyoruz. Yatırımların gelmesini istiyoruz. Biz alt yapı imkanlarımızı iş adamlarımıza açmaya hazırız” diye konuştu.

‘Dicle Üniversitesi’ne özel vurgu

Diyarbakır'da 27 bin öğrenciye hizmet veren Dicle Üniversitesi’nin, hemen her güne iki etkinlik sığdırmayı başarmasına rağmen medyadan gerekli desteği alamadığını da belirten Toprak, “Etkinlikleriyle Türkiye ve Uluslar arası alanda önemli çalışmalara imza atan üniversite bölgenin de birçok sorunuyla ilgili seminer ve konferanslarla çözüm önerilerini araştırdı. Ancak basın maalesef yeteri derecede ilgi göstermedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde kurulan, 70 milyon Türk Lirasına mal olan 200 yataklı Kalp Hastanesi hizmete açıldı. Ortadoğu’nun en büyük Kalp Hastanesi hizmetine devam ediyor. Ama gören olmuyor” dedi. MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri