Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sevan Nişanyan'a tepki çığ gibi büyüyor

03.10.2012 14:14
Taraf gazetesi eski yazarlarından Sevan Nişanyan'ın peygamberimize hakaret içeren yazısına tepki gelmeye devam ediyor. Hukukçular, Nişanyan'ın ifadelerinin suç teşkil edip etmedikleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

Ömer Süt'ün haberi

Prof. Dr. Ersan Şen, Nişanyan'ın halkın inancını aşağıladığını dolayısyla TCK'ya göre suç işlediğini ileri sürerken İstanbul Barosu başkan adaylarından Avukat Rıza Saka ise herhangi bir şikayet beklemeksizin savcıların hareket geçmesi gerektiğini savundu.

Bütün dünyada müslümanların ayağa kalkmasına sebep olan ‘Müslümanların Masumiyeti' filme tepkiler sıcaklığını korurken Sevan Nişanyan'ın Peygamberiz'e hakareti ‘ifade özgürlüğü' kapsamında ele alması Türkiye'de infial uyandırdı.

NİŞANYAN'DAN 'ÖZÜR' YOK

Gerek sosyal medyada gerekse kamuoyunda tepkilerini dile getiren Müslümanları kızdıran Nişanyan yazısının arkasında olduğunu ve özür dilemeyeceğini söyledi. Gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, Nişanyan'ın hakaret içeren sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında ele alınamayacağını belirtirken, hukukçular Nişanyan'ın TCK kapsamında suç işlediği noktasında birleşti.

EPİSKOPOS'DAN NİŞANYAN'A TEPKİ

Ermeni Patrikhanesi Ekümenik ve Dinler Arası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan, Nişanyan'ın sarf ettiği sözlerin toplumsal barışı rencide edecek ve kışkırtacak nitelikte olduğunu belirterek, kullanılan üslubu hiçbir şekilde tasvip etmediklerini kaydetti. Maşalyan, Nişanyan'a tepkisini şı,u sözlerle dile getirdi:

"Nişanyan'ın, sözleriyle 'Allah ile kontak kurduğunu iddia eden' peygamberlere inanmak ya da inanmamak hür bir secimdir. Ancak onlarla 'dalga geçmek' bir ifade özgürlüğü olamaz. Nefreti çoğaltan ve kışkırtan her söylem insanlık ailesinde yıkımlar ve çatışmalar üretir. İnsanların her konuda tezlerini saygı ve anlayış çerçevesinde ifade etmeleri toplumsal barışın olmazsa olmazıdır."

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Haber7.com köşe yazarlarından Prof. Dr. Ersan Şen ile Avukat Rıza Saka şunları söylediler:

PROVOKASYON UYARISI

Prof. Dr. Ersan Şen: (Ceza Hukuçusu-Haber7.com yazarı) Nişanyan'ın yazısını öncelikle hukuki açıdan değerlendirmeden önce insani açıdan değerlendirmek lazım. Bu yazı bir Müslüman olarak beni incitti. Sevan Nişanyan'ın bu sözlerini ifade özgürlüğü açısından değerlendirmek güç bir meseledir. Hukuki olarak bunun karşılığı ne olur bilmiyorum ama bu sözlerin ahlaki ve etik olmadığı çok açıktır. Buradan çıkacak bir kıvılcım insanlara ciddi zararlar verir.

HALKIN İNANCI AŞAĞILANMIŞTIR”

Hukuki olarak değerlendirmek gerekirse, "Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 Maddesi şöyle der: 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.' Nişanyan, Peygamberimize ağır ifadeler içeren yazısında halkın inancını aşağılamıştır. Türkiye'de yaşayan vatandaşlar isterlerse Nişanyan hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

TCK'DA YENİ DÜZENLEME TAVSİYESİ

Bizim gibi ülkelerde düşünce açıklamaları çok geniş uygulanıyor. Türk Ceza Kanunu'nda bununla ilgili bir kısıtlamanın yapılması gerekiyor. Fransa ya da İsviçre soykırımı konuşmayı nasıl suç sayıyorsa biz de inançların kutsal saydığı değerlere hiçbir şekilde hakaret edemezsin, diye kanun düzenleyebiliriz.

“SAVCILARIN BEKLEMESİNE GEREK YOK”

Avukat Rıza Saka: (Hukukun Üstünlüğü Platformu Üyesi- İstanbul Barosu başkan adayı) ‘Müslümanların Masumiyeti' adlı filmin yapımcısı, yönetmeni hakkında suç duyurusunda bulunurken şu ifadeleri kullanmıştım: Yeni TCK'ya göre, bu filmde hem hakaret içeriyor hem de dinen kutsal olan değerleri aşağılama suçu var. Sevan Nişanyan'ın bu yazısı Türk Ceza Kanunu'na göre suç teşkil ediyor ki aslında savcıların hiçbir şikayet olmaksızın harekete geçmesi gerekiyor. Aynı zamanda halkı kin ve düşmanlığa sürüklediği için Sevan Nişanyan ayrı bir suç işlemiştir. Nişanyan'ın bu yazısını ifade özgürlüğü kapsamında ele almak mümkün değildir. Nişanyan'ın yazısı hakaret ve halkın bir kesiminin dini inancını aşağılamak suçunu işlemiş oluyor. İnsanlar bireysel olarak Sevan Nişanyan hakkında suç duyurusunda bulunabilirler…

Kaynak: Haber7 

Bu haber toplam 9636 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri