Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezer'in Kızları Neden İşten Çıkartıldı?

19.10.2013 02:13
Ahmet Necdet Sezer'in kızlarının uzun yıllardır çalıştıkları Eximbank'tan çıkartılmalarını gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın önergesine 8 ay sonra cevap geldi.

TBMM'nin resmi sitesinde 'Süresi Geçtikten Sonra Gelen Cevap' başlığı ile yer alan ve altında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın imzası bulunan Eximbank'ın cevabında, bazı personellerin iş sözleşmelerinin feshedilmesine ilişkin "İstanbul'a taşınma süreci içerisinde; çalıştıkları pozisyonları itibariyle Ankara ilinde istihdam olanağı kalmayan personele iş yeri adres değişikliği önerisi sunulmuştur. Bu önerinin kabul edilmemesi halinde ise söz konusu personelin sözleşmeleri, İş Kanunu'nun 18. maddesinde düzenlenen 'işletmenin, iş yerinin ve işin gereklerinden' kaynaklanan geçerli nedenlerle feshedilmek zorunda kalınmıştır." denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Eximbank ile ilgili gelişmeyi 18 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Yardımcısı Babacan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi olarak sundu. Bu önergeye cevap ise 30 Eylül tarihinde geldi.

CHP milletvekili Oran, soru önergesinde, Sezer'in kızlarının yanı sıra şirketin personel sayısından, merkezin Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına ilişkin olarak personel sayılarında yapılan değişikliklere kadar birçok soru yöneltmişti.

Eximbank tarafından verilen cevapta; bankanın neden Ankara'dan İstanbul'a taşındığı, merkez olarak neden Ümraniye'de bir yer tutulduğu belirtiliyor. Taşınma sürecinde ücret sisteminin de Türk Ticaret Kanunu ve banka mevzuatına uygun olarak hakkaniyete uygun bir şekilde gerçekleştirildiği vurgulanıyor.

Ardından, cevapta şöyle devam ediliyor:

"İstanbul'a taşınma süreci içerisinde; çalıştıkları pozisyonları itibariyle Ankara ilinde istihdam olanağı kalmayan personele iş yeri adres değişikliği önerisi sunulmuştur. Bu önerinin kabul edilmemesi halinde ise söz konusu personelin sözleşmeleri, İş Kanunu'nun 18. maddesinde düzenlenen 'işletmenin, iş yerinin ve işin gereklerinden' kaynaklanan geçerli nedenlerle feshedilmek zorunda kalınmıştır." Son olarak diğer sorulara ilişkin de "Bankamızdan talep edilen diğer sorulara ilişkin bilgilerin, bankamızın tabi olduğu mevzuat hükümleri ve bankamız iç mevzuatı gereğince, banka yönetim esasları, iç kuruluş yapısı ve organizasyonunu ilgilendiren banka sırrı ve ticari sır niteliğindeki hususlar olması sebebiyle açıklama yapılamamaktadır." deniliyor.

Önergesinin cevaplanması konusunda bir açıklama yapan Umut Oran ise "Bakanlık, ticari sır gerekçesine sığınıyor ama banka genel müdürünün, önergeyi verdiğim günün akşamında basına konuşarak aktardığı kimi bilgiler dahi önergeye yanıt olarak gönderilmedi. Basına verdiği bilgiyi dahi TBMM'den gizleyen bir kamu idaresi söz konusu. Bu durum da herhalde TBMM'nin saygınlığının geldiği noktayı göstermektedir ve umarım TBMM Başkanı'nın ilgisini çekecektir.

Türk Eximbank genel müdürünün, önergeyi verdiğim gün olan 18 Aralık 2012 tarihinde alelacele Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalar saat 17.06'da servis edilmişti. Ve haberde Eximbank genel müdürü, 10. Cumhurbaşkanımızın kızlarının iş akitlerini feshettiğini, Ankara Bölge Müdürlüğü'nde 56 personel bıraktıklarını, aylık 90 bin dolar bedelle ki sanırım stopaj hariç bedeldir bu- İstanbul'daki binanın kiralandığını, Ankara'daki lojman tadilatı için 35 bin TL harcadıklarını, dizel motorlu yeni makam araçları aldıklarını açıklamıştı.

Şimdi ortada basına verdiği bilgiyi dahi TBMM'den gizleyen bir kamu idaresi söz konusu. Bu durum, TBMM'nin saygınlığının geldiği noktayı göstermektedir ve umarım TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in ilgisini çekecektir. Ben de bu durumu düzeltmek adına önergeyi yeniden vereceğim." diye ifade etti.

Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri