Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce kişi maaş için boşandı

15.02.2013 22:18
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak İl Müdürü Kamuran Öner, ölen babasının maaşını alabilmek için anlaşmalı boşandığı eşiyle yaşamaya devam ettiği belirlenen 3 bin 377 kadının maaşının kesildiği bildirildi.

Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SGK ekiplerinin ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını alan kadınların, eski eşleriyle yaşayıp yaşamadıklarına yönelik ihbarları değerlendirerek denetimlerini sürdürdüğünü söyledi. 

SGK'ya anlaşmalı boşanmalarla ilgili yapılan 8 bin 600 şikayetin ekipler tarafından değerlendirildiğini ifade eden Öner, şunları kaydetti: 

''Ölen babasının maaşını alabilmek için anlaşmalı boşandığı eşiyle yaşamaya devam ettiği belirlenen 3 bin 377 kadının maaşı kesildi. Böylelikle milyonlarca lira devletin kasasına kaldı. İlgililer hakkında haksız aldıkları maaşların faiziyle geri alınmasına yönelik dava açılmasının yanı sıra kamu kurumunu dolandırmaktan suç duyurusunda bulunuldu. Şu anda 2 bin 512 denetimi süren şikayet var. Yapılan şikayetlerden 207'sinin ise asılsız olduğu belirlendi. Zonguldak sosyal güvenlik uygulamasının ülkemizde ilk uygulandığı kentlerden birisi. Böyle bir duyarlılığın olduğu kentte bunların yaşanması çok üzücü. Zonguldak anlaşmalı boşanmalar konusunda Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor.'' 

Öner, mahalle ve köy muhtarlarıyla toplantı yaparak benzer durumda olan kişilerin kendilerine bildirilmesini istediklerini belirterek, ''Tespitlerimizin çoğunluğu ihbarlar neticesinde gerçekleşti. Ekiplerimiz de bu konuda detaylı bir araştırma yapacak. Kimsenin haksız yere devletten para almasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Bu haber toplam 2320 defa okunmuştur
binlerce kişi maaş için boşandılar.
ahmet gündüz
NEDEN BOŞANMASINLAR Kİ!Eş SSKÇlı ölen baası SSK.lı ise geride kalana elşinden maaş alır amam baasından yetim maaşı alamaz neden ikiside aynı kurum.Bir başkası Eş ssklı.ölü-Babası BAĞ KUR veya EM.SANDIĞI bu kişi geriye kalmış olarak maaş alabiliyorsa,ADI DA EMEKLİ OLARAK KAYITTA VARSA BOŞANMADAN NEDEN ALMASIN.KALAN PARA KİMLERİN CEBİNE GİDİYOR DERSİNİZ.YASAL DÜZENLEME İLE İŞ MAHKEMESİNDE AÇILACAK DAVA İLE KANUN YARARINA VERİLECEK KARAR İLE BENCE ALINIR VE BOŞANMALARDA SONA ERER.SAYGILARIMLA BEN DEDE/ESKİŞEHİR
16 Şubat 2013 Cumartesi 08:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri