Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siirt'te Mehmetçik canlı kalkanla vuruldu

26.09.2011 10:43
6 şehit verdiğimiz Siirt'teki karakol baskınında PKK militanları kadın ve çocukların arkasına saklanıp saldırdı.

PKK’lılar öğretmen lojmanından ateş açtı. 10’u kadın 16 öğretmen ve 2 çocuğa zarar gelmemesi için Mehmetçik uzun süre karşılık veremedi. Siirt’in Pervari ilçesinde Belenoluk Jandarma Karakolu’na roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldıran teröristler, karakolu ele geçirmek istedi. Teröristler ateşten korunmak için Belenoluk İlköğretim Okulu lojmanındaki öğretmenleri kalkan olarak kullandı.

 
CANLARI PAHASINA KORUDULAR
 
Karakolu canları pahasına savunan askerler, teröristlerin içeri girmesini engellerken, aralarında karakol komutanın da bulunduğu 6 asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı. 10 saat süren ve askerlerin lojmandaki öğretmenlere zarar gelmemesi için teröristlere bir süre karşılık veremediği çatışmada 1’i kadın, 3 terörist de öldürüldü. 50 askerin görev yaptığı karakola 20’den fazla terörist ağır silahlarla saldırdı. Teröristler, ilk olarak öğretmen lojmanlara sızdı. Nöbetçi askeri Biksi ile uzaktan vurup şehit eden teröristler, çeşitli noktalardan karakolu ateş altına aldı. Bir grup terörist de 10’u kadın 16 öğretmenin yanlarında 2 çocukla kaldığı lojmanları kendilerine siper olarak kullandı. Dehşet saatlerini anlatan öğretmenler, “Lojmana giren teröristler karakola ateş açtı. Tuvalet ve banyolara saklandık. Çatışma yaklaşık 3 saat sürdü. Askerler bizi korumak için teröristlere uzun süre karşılık vermedi. Ölümle burun buruna geldik” dedi.
 
Nermin’in ikinci acısı
 
Yakınlarının “Ağabeyin cennete gitti” diyerek teselli etmeye çalıştığı Konyalı şehit Jandarma Er Halil İbrahim Türkmen’in 8 yaşındaki kız kardeşi Nermin Türkmen, “Hayır. Ben ağabeyimin buraya gelmesini istiyorum. Önce babamı, sonra abimi kaybettim. Ben buna nasıl dayanacağım? Abi sen bunları bize yaşatacak mıydın?” diyerek gözyaşlarına boğuldu. Küçük Nermin’in haykırışları, taziye için şehidin baba ocağına gelenlerin yüreklerini dağladı. Dede Abdurrahman Uğuz, torununun ailedeki ikinci şehit olduğunu belirterek, “1978 yılında bu olayların ilk başladığı zamanlar kayınbiraderim de Siirt’te şehit olmuştu” dedi.
 
7 ay sonra evlenecekti
 
Şehit Er Halil İbrahim Türkmen’in saldırıdan bir gün önce nişanlısı Kezban Göktaş’ı arayarak, “Askerliğim biter bitmez düğünümüzü yapacağız” dediği öğrenildi. Kezban Göktaş, “En son dün (önceki gün) konuştuk.Mutluyduk, hayaller kuruyorduk. Asker dönüşü hemen evlenecektik. Biz onu oraya gönderdik ama sonrasını hiç düşünmedik. Bekle geleceğim diyordu ama gelmeyecek. Artık düğünümüz olmayacak. Hayallerimiz yarım kaldı” diyerek gözyaşı döktü. Şehidin annesi Fadime Türkmen de, “Bir gün önce konuşmuştum. Asker dönüşü düğün yapacaktık” diye konuştu.
 
Canını verdi ama karakolu vermedi
 
Karakolu teröristlere teslim etmemek için canını ortaya koyup şehit olan Astsubay Başçavuş Erdal Canbulat’ın ailesi acı haberle yasa boğuldu. Canbulat’ın 2 ay önce Siirt’e tayininin çıktığı ve emekliliğine 2 yıl kaldığı bildirildi. Şehidin kardeşi Mustafa Canbulat, “İki gün önce görüşmüştük. Burası gayet iyi, sakin demişti. İki yıl sonra emekli olacaktı, nasip olmadı” dedi. Babasını 3 ay önce kaybeden 2 çocuk babası Erdal Canbulat’ın eşi Özlem Canbulat ile annesi Emine Canbulat acı haber üzerine sinir krizi geçirdi.
 
Mardinli Önder’in kahreden sözleri
 
Şehit Er Mardinli Önder Turgay’ın askere giderken İzmir’deki evinin kapısına yazdığı “Bu kapıdan çıkıyorum ama mutlu dönüp sevdiğime kavuşacağım” şeklindeki sözleri görenleri kahretti. Baba Abdülkadir Turgay’ın, çatışmanın olduğu gün özlediği oğlunun sesini duymak için,sürekli cep telefonu ve karakolun sabit hattından aradığı ancak, bu sırada çatışma çıktığı için cevap alamadığı ortaya çıktı. Baba Turgay,“5 aylık askerdi. Acımız çok büyük. İnşallah bu son olur” dedi.
 
Yolları mayınlamışlar
 
Saldırının duyulması üzerine Belenoluk Köyü’ne birlikler sevk edildi. Ancak, teröristlerin askerlerin gelişini önlemek için köy yoluna çok sayıda mayın döşediği belirlendi. Güvenlik güçleri mayınları imha ederek, köye ulaşmaya çalıştı. Teröristler daha sonra köy içine kaçarak, burada kendilerine köylüleri siper yapıp çatışmayı sürdürdü. Saat 18.00’de başlayan çatışmalar 05.00’e kadar devam etti.
 
Şehitlerin kimlikleri: Jan. Kdm. Bşçvş. Erdal Canbulat (İzmir), Onbaşı Recep Gök (Şırnak), Er Önder Turgay (İzmir), Er Adem Yörük (Antalya), Er Ömer Dursun (Sinop), Er Halil İbrahim Türkmen (Konya).
 
BUGÜN 
Bu haber toplam 8892 defa okunmuştur
BU NASIL DESTAN
osman
11 saat çatışma sürüyor bir yardım gelmiyor. Böyle destan mı olur? Mübarekler sanki plevne savaşından bahsediyorsunuz.
26 Eylül 2011 Pazartesi 12:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri