Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şike davasında karar verildi

02.07.2012 12:28
1 yıldır süren Şike Soruşturması'nın 23. duruşmasında yargılanan 4'ü tutuklu 93 sanık hakkındaki nihai karar, Çağlayan Adliyesi'nde yapılacak mahkemenin ardından açıklandı.
''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 23'üncü duruşması sona erdi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı ile Şekip Mosturoğlu, Hasan Çetinkaya, Mecnun Odyakmaz ve Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmayı, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yeni ve eski yöneticileri de izleyici olarak katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, yargılamaya son verileceğini belirterek, duruşmaya katılan sanıklar ile duruşmada olmayan sanıkların avukatlarına son sözlerini aldı.


AZİZ YILDIRIM DAHİL TUTUKLU BULUNAN 4 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Aziz Yıldırım şike ve teşvikten 3 yıl 9 ay, örgütten 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakim tahliye kararı verdi.

Olgun Peker örgüt suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.


12:12- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci nihai kararı açıklıyor: "Çok yoğun çalıştık, gecelere kadar çalıştık, çok sık toplandık ve bir karara vardık. Hata yapmışsak Yargıtay yolu var. Karar 102 sayfa. Eski yasada sanıkların arasındaki yönetici olmayanlar için onların lehlerine olanları kullandık. Gerekçemiz çok önemli ama ayrıntılı gerekçeyi sonra yazacağız. Şikeden çok önemli mahkumiyetler verdik. Aziz Yıldırım tahliye edildi. Salon inliyor. Asbaşkan İlhan Ekşioğlu da tahliye edildi."

12:07- Şike Davası'nda avukatlar kararın açıklanması için salona alınıyor.

12:00- Avukatlar, Fenerbahçeli yöneticiler ve basın mensupları mahkeme kapısında beklemeye devam ediyor.

11:04- Avukatlar şu anda tek tek içeri alınıyor.

10:00- Şike Davası'nda son sözler alındı. Karar 1 saat sonra açıklanacak.

09:58- Aziz Yıldırım, kararın herkesin yüz akı olmasını dileyerek, ''Baştan söylediğimi şimdi de söylüyorum. Darağacında olsak da son sözümüz Fenerbahçe'' dedi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, son sözü sorulan Aziz Yıldırım, ''Bugün burada hem bizler yargılanıyoruz hem de siz vereceğiniz karar nedeniyle tarih önünde yargılanacaksınız. İnşallah bu karar hepimizin yüz akı olur. TFF'nin oynattığı bütün maçların pislikleri Fenerbahçe üzerinden temizlenmeye çalışılıyor. Baştan söylediğimi şimdi de söylüyorum. Darağacında olsak da son sözümüz Fenerbahçe'' dedi.

''Mahkemenize güveniyoruz'' ifadesini de kullanan Yıldırım, beraatini ve tahliyesini istedi.

09:57- Olgun Peker'in "Dünya yıkılsa adalete güveniyoruz." demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Bir sanık 'gördüğünüze çalacağınıza güveniyorum' demişti. Biz gördüğümüze çalarız." karşılığını verdi.

09:30- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Şike soruşturması sürecinde 30'a yakın hakimin dinleme, arama el koyma kararları var. Ama 2 Temmuz'de ben imza atmıştım ve operasyon başlamıştı. Kaderin cilvesi." dedi. Duruşmaya gelmeyen tutuksuz sanıklar Sadri Şener ve Nevzat Şakar'ın avukatı da beraat talebinde bulundu.

09:17 -Fenerbahçe taraftarları, ''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın görüldüğü İstanbul Adliyesi önünde toplanmaya başladı.

 
Bu haber toplam 2374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri