Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silah sesi felaketi tetikledi

26 Ocak 2009 / 08:36
Zigana'daki Kış Şenliği felakete dönüştü.
Gümüşhane'de çığ felaketi... Torul İlçesi'nde düzenlenen Kış Şenliği'ne katılan Trabzonlu dağcı grubun, Kadırga Yaylası'nda yürüyüşü sırasında çığ düştü. 10 dağcı hayatını kaybetti. Faciadan 7 dağcı sağ olarak kurtuldu. Ölümden dönen bir dağcının “silah sesleri” duyduk demesi ise, felaketin nedenini gözler önüne serdi.
Gümüşhane ile Trabzon'u bağlayan Zigana Geçidi'nde düzenlenen Kış Şenliği'ne katılan Edinilen bilgiye göre, Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği'nin (TEDAK) 17 üyesi dün sabah 08:00'da Trabzon'dan yola çıktı. Yolda mola verip Maçka İlçesi'nde kahvaltı yapan grup, saat 09.15. sıralarında Kış Şenliği'nin düzenlendiği Gümüşhane ile Trabzon'u birbirine bağlayan Zigana Geçidi'ne ulaştı.

TEHLİKELİ YERDEN GEÇTİLER

Trabzon'dan gelen dağcı grup daha sonra, çığ bakımından tehlikeli bölge olarak değerlendirilen Kadırga Yaylası'nda yürüyüşe çıktı. Tek sıra düzeniyle yürüyen grubun üzerine Saat 10:00 sıralarında dağdan aniden kopan çığ, düştü. Büyük kar kütleleri vadinin içerisinde bulunan grubu yaklaşık 500 metre aşağıya doğru sürükledi. Şans eseri kar üstünde kalanlar, dehşet anını atlattıktan sonra hemen kar altında yaşam mücadelesi veren arkadaşlarının yardımına koştu.

'SİLAH SESİ DUYDUK'

Çığ tarafından vadiye sürüklenen dağcıların kurtarılması için olay yerine çok sayıda sivil savunma ekibi ile iş makineleri de sevkedildi. Erzurum'daki hava ambulansı da bölgeye giderek, yaralıları taşıdı.

Bölgede yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucu 4 kişi kar altından sağ olarak çıkarıldı. 9 dağcının ise cesedine ulaşıldı. Çığın altından sağ olarak kurtarıldıktan sonra hastaneye kaldırılan Hüsniye Karabıyık ise yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Zigana'da kurtulan dağcılardan Emel Şimşek ise korkunç bir iddiada bulundu. Şimşek, çığ düşmesinden önce 2 el silah sesi duyduklarını iddia ederek, ardından da çığ düştüğünü söyledi.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da bölgeye gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Özak, her ihtimale karşı çığ bölgesinde arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Rize'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, çığ felaketinin kendisini derinden yaraladığını söyledi. Ölenlerin ailelerine Allah'tan rahmet dileyen Başbakan Erdoğan, 'Milletimizin başı sağolsun' dedi.


Demir çubuklarla aradılar

Jandarma ve sivil savunma ekipleri, çığ alanında demir çubuklarla arama çalışmalarını sürdürdü. İçişleri Bakanlığı Kriz Merkezi, Zigana'da meydana gelen olayın ardından Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir'in başkanlığında bölgedeki çalışmaları koordine etti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay da Zigana'daki arama kurtarma çalışmalarına ilişkin Genel Müdür Özdemir tarafından sürekli bilgilendildi. Arama kurtarma çalışmalarına Trabzon ve Rize'den katılan profesyonel ekipler de destek verdi.


Dağlar beni çağırıyor ama kızım bırakmıyor

Çığ faciasında yaşamını yitiren ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda okutman olarak çalışan Erhan Terzi'nin internetteki bir paylaşım sitesine bıraktığı not, yürekleri dağladı. Yaklaşık 3 yıl önce evlenen ve 1.5 yaşında kızı olan Erhan Terzi'nin internetteki bir paylaşım sitesine “Dağlar beni çağırıyor, ama kızım bırakmıyor...” notu yazdığı öğrenildi. Oğlunun hayatını kaybettiğini öğrenince fenalık geçiren anne Remziye Terzi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.


Görüşmeyi kesti kalp masajına koştu

Faciadan sağ olarak kurtulan anestezi uzmanı Sevgi Gültekin, basın mensuplarının sorularını telefonla yanıtladı. Gültekin, “Çığ altında kalan arkadaşlarımızdan birinin cesedini çıkardık. 10 kadar arkadaşımız çığ altında. Acele helikoptere ihtiyaç var, helikopter bekliyoruz” dedi. Görüşme sürerken Gültekin, çığ altından çıkarılan bir arkadaşına kalp masajı yapmak için telefon görüşmesini yarıda keserek, yardıma koştu.
Yonca, melek gibi yetişti

Zigana'da meydana gelen çığdan kurtulan Rahmi Keleş (60), dehşet anlarını anlattı. Zigana'da fazla kar bulunduğundan tek sıra olarak yürüyüş yaptıklarını ifade eden Keleş, “Yukarıdan aşağıya doğru çığ geldi ancak kaçamadık. Ben orta sıralardaydım, çığ beni sürükledi. Sağ elim altta kaldı, sol elimle yüzümü açtım. Nefes almaya başladım ve imdat diye bağırmaya başladım” dedi. Keleş, “imdat” sesleri üzerine grupta bulunan Yonca Yılmaz'ın yanına hemen geldiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Bilincimi kaybetmemiştim ve tek başıma çıkma imkanım yoktu. Elleriyle karı eşeleyerek önce sol bacağımı sonra da sağ bacağımı kurtardı. Yonca olmasa kurtulamazdım. Melek gibi yetişti Allah'a şükrediyorum. Vücudum tamamen kardan çıktığında kar üstünde 6-7 kişi gördüm. Benim kurtulduğumu görenler de diğerlerini kurtarmaya doğru gittiler. Erhan Terzi'yi çıkardılar. Ona kalp masajı yaptılar, ancak kurtarılamadı. Çok üzgünüm.”


Yardıma ilk dağcılar geldi

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) üyesi Ural Ayar, facianın etkisinden uzun süre kurtulamadı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ayar, Trabzon'dan 17 kişilik ekiple Zigana'ya gittiklerini belirtti. Burada tek sıra halinde yürüyüş yaparken önlerindeki grubun üzerine çığ düştüğünü ifade eden Ural Ayar, “Çevreden gelen diğer dağcıların da yardımıyla 7 kişiyi çığ altından çıkardık. Olay yerine gelen sağlık ekipleri arkadaşlarımıza müdahale etti. Hâlâ şoktayız” dedi.


Arkada kalınca kurtuldu

Dağcı grubunda sağ kurtulmayı başaran Hasan Anahtar ise yürüyüş sırasında arkada kaldığını ve yukarı baktığında çığın gelişini gördüğünü anlattı. Anahtar, çığ altından çıkarılan iki arkadaşını aşağıya indirdiğini ve diğerlerini almak için yukarıya çıktığını kaydetti. Yaşadığı şokun etkisinde bulunan Anahtar, arkadaşlarının kurtulması için dua etti.


Çığın yuttuğu hayatlar

Çığ altında yaşamını yitiren dağcılardan kimliği belirlenenlerin isimleri şöyle:


H. Ali İsoğlu

Hüseyin Karaosmanoğlu

Gülhanım Piyale

Dursun İnan

Burçak Sevim

Erhan Terzi

Hüsniye Sarıbıyık

Yasemin Aktaş

Kurtarılan dağcılar


Ural Ayar

Hasan Anahtar

Hasan Çiftçi

Yonca Yılmaz

Emel Şimşek

Rahmi Keleş
Kaynak:
Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri