Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silahlar için ortak harekât

24 Ocak 2009 / 14:29
Susurluk skandalının odak noktasında bulunan ve bir bölümü kayıp olduğu ortaya çıkan silahları almak için Ergenekon sanıklarından eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin ile emekli Albay Levent Göktaş’ın İsrail’e birlikte gittikleri
Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile emekli Albay Levent Göktaş’ın yollarının, Susurluk skandalında kesiştiği ortaya çıktı. Şahin ile Göktaş’ın, birlikte, İsrail’den satın alınan ve Susurluk skandalı tartışmalarının odak noktasında bulunan operasyon silahları için 1994 yılında iki kez bu ülkeye gittiği anlaşıldı.

Milliyet Gazetesinde yer alan habere göre; emniyet içindeki Özel Harekât Birimi’nin kadro ve yetkileri, Tansu Çiller’in Başbakan olmasının ardından genişletildi. Özel harekât biriminin kurucusu olarak tanınan İbrahim Şahin, rütbesi yetmediği için, oluşturulan daire başkanlığının başına vekâleten atandı.

Bu kapsamda, Antalya’nın dağlık bölgesinde özel harekât için özel bir prototip eğitim alanı hazırlandı. PKK’yla mücadele kapsamında strateji değişikliğine giden hükümet, bu dönemde İsrail ile dirsek temasına geçti. Antalya’daki eğitim kampında kullanılmak üzere İsrail’den, Uzi ve Beratta’lardan oluşan özel silahların alınması konusunda, görüşmeler yapılmaya başlandı.

İkisi de Tokatlı

Silahların alımının, bir süre önce yaşamını yitiren Ertaç Tinar’a ait İngiltere merkezli Hospro firması üzerinden yapılması planlandı. İki kez birlikte İsrail’e giden Şahin ile Göktaş, terörle mücadelede kullanılması amacıyla yaklaşık 50 milyon dolara 463 parça otomatik tüfek, tabanca ve aparatları satın aldı. Her ikisi de Tokatlı olan Şahin ve Göktaş, alımı beraber gerçekleştirdi.

Sincan’daki silahlar

Silahlar, özel statüyle Türkiye’ye getirildi. Ankara’ya gelen silahlar, hiç bir alım belgesi işlemi yapılmadan ve sandıklar açılmadan doğrudan Antalya’daki eğitim kampına gönderildi. Susurluk skandalının patlamasından sonra getirtilen silahlardan bazı Uzi ve Baretta’ların kayıp olduğu anlaşıldı. Kayıp silahların izi halen bulunamadı. Bu dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü’nde danışman olarak görev yapan emekli Yarbay Korkut Eken, söz konusu silahlardan bir bölümünün yurtdışında olduğunu açıkladı. Tinar’ın bu ticaretten dolayı 2 milyon dolar komisyon aldığı öne sürülmüştü.

Ergenekon soruşturmasını yürüten polis birimleri, Şahin’in evinde bulunan ajandadan yola çıkılarak ulaşılan silah, mühimmat ve eylem planları konusunda ayrı bir çalışma daha başlattı.

Susurluk’un kayıp silahlarını arayan polis, Ankara’da 2000 yılında, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı’nın öldürülmesi olaylarını gerçekleştirdiği öne sürülen Kudüs Ordusu adlı yasadışı örgüte yönelik Umut Operasyonu dosyasını yeniden açtı. Bu tarihte, Sincan’da bir kazıda seri numaraları silinmiş 3 Uzi ele geçirilmişti. Polis, Ergenekon soruşturmasındaki yeni bulgular ışığında, 3 Uzi için yeniden menşe tespit çalışması başlattı.

Levent Göktaş kimdir?

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Göktaş, TSK’dan albay rütbesiyle emekli olduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı. TSK’daki muvazzaflık döneminde, terörist Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılması ve Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinde görev alan Göktaş, Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Muhabere Arama Kurtarma Birliği’nde de görev yaptı.

2004’te emekli olan Göktaş, Ankara’da kısa süre önce ihale yolsuzluklarına ilişkin düzenlenen Mavi Hat operasyonunda telefon dinlemelerine takıldı. Göktaş’ın, zanlılarla yakın diyalog halinde olduğu tespit edildi

Kaynak:
Bu haber toplam 8522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri