Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silahlar yoksa Kandile mi?

04.11.2011 16:58
Milat’a konuşan Yakup Evirgen, ABD’nin Irak’tan çekilmek için formül aradığını, çekilirken güvenlik şirketlerin bölge için büyük bir sorun olacağını anlattı.

"ABD çekilmeyi kafaya koyduysa yeni bir bela gündemde demektir. Bu şirketler çekilirken ellerindeki silahların ABD’ye taşınma maliyeti inanılmaz rakamlara ulaşacağından ellerindeki mühimmat ve silahları bölgede elden çıkartmak isteyebilir. Bu silahlar ya PKK’ya devredilirse ne olur?”

Savunma Sanayi Ekonomisi Uzmanı Yakup Evirgen, ‘Milat’a konuştu. Son günlerde tırmanan olayları PKK’nın köşeye sıkışmasına bağlayan Evirgen, önemli açıklamalarda bulundu. Terörle mücadele konusunda ülkenin yeni bir konsepte ihtiyacının olduğunu vurgulayan Evirgen, “Mücadelenin etkin yönetilmesi için öncelikle bölge halkının güvenliğine önem verilmelidir. Halka örgütten gelen baskı ve zulümler önlenmeli, sosyal, kültürel ve ekonomik gibi alanlarda önemli adımlar atılmalıdır” dedi.

Halka tepeden bakan anlayışa dikkat!

“Bizi bir arada tutan ve kardeşliğimizi pekiştiren müştereklerimiz ön plana çıkartılmalıdır” diyen Evirgen, bölgeye ataması yapılacak tüm kamu personelinin de özenle seçilmesi gerektiğini vurguladı. Evirgen, “Bölge insanını tanıyan, özel eğitimden geçen ve halkın tüm değerlerine saygı duyan personeller bölgede çalıştırılmalıdır. Halka tepeden bakan anlayış terk edilmeli, kardeşliğe inanmayanların bölgede görev yapmasına izin verilmemelidir” şeklinde konuştu.

Manevi eğitime önem verilmeli

Eğitim sisteminde önemli boşlukların olduğunu vurgulayan Evirgen, “Bu boşluk örgütün işine yarıyor. Eğitim sistemi katı rejimin altında ezilmiş ve özgürleştirilememiş. Eğitim olarak verilen konular yetersiz ve manevi değerlerden çok uzak. Yasaklar devam ediyor. Yasaklarla beraber baskılar sürüyor. Çocuk nefes almaya çalışırken karşısında örgütün propagandasını buluyor. Kafası karışıyor. Zaten yeteri derecede eğitim alamadığından tuzağa düşüyor. Çocuklara modern sınıflar yapmak, her öğrenciyi bilgisayarla tanıştırmak önemli olabilir ama çözüm iyi bireyler yetiştirmektir” dedi.

Pkk içinde gizli örgütler var

Örgüt içerisinde bizzat görevli olan gizli servis elemanlarının olduğunu belirten Evirgen, “PKK’yı tek başına değerlendiremeyiz. Ortada şiddet varsa İsrail ve gizli servislerde vardır. Örgütü kullanan, geliştiren ve amaçları doğrultusunda politikalarına hizmet ettiren ülkelerin başında İsrail gelmektedir. Çözüme giden yolda atılacak adımlar değerlendirilirken bu konu mutlaka dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

Çok kritik deşifre

ABD Ordusu’nun Irak Savaşı sırasında kullandığı “Karanlık” güvenlik şirketlerinin katliam, zulüm ve gözyaşı ile anıldığını hatırlatan Evirgen, ABD’nin Irak’tan çekilmek için formül aradığını, çekilirken bu şirketlerin bölge için büyük bir sorun olacağını söyledi. Söz konusu güvenlik şirketlerinin bölgede ordu oluşturduğunu ellerinde muazzam mühimmat ve silah bulunduğunu ifade eden Evirgen, “Bu adamlar profesyonel tetikçi. ABD çekilmeyi kafaya koyduysa yeni bir bela gündemde demektir. Bu şirketler çekilirken ellerindeki silahların ABD’ye taşınma maliyeti inanılmaz rakamlara ulaşacağından ellerindeki mühimmat ve silahları bölgede elden çıkartmak isteyebilir. Bu silahlar ya PKK’ya devredilirse ne olur?” diye sordu. Söz konusu özel güvenlik şirketleri Irak’taki insan kaçırmalar, bombalı saldırılar ve sivil katliamlarıyla suçlanıyor.

ASLAN DEĞİRMENCİ

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri