Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silivri önünde izdiham

13.12.2012 12:25
Ergenekon Davası'nda Silivri'de salona girmeye çakışan göstericilere Jandarma müdahale etti
''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, davayla birleşen yeni bir dosyanın iddianamesinin okunacağı kararına avukatların tepsi göstermesi ve izleyicilerin de alkışlaması üzerine, duruşmaya izleyicisiz devam edilmek üzere ara verdi.
 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 270. duruşması başladı.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katıldı.
 
Duruşmaya emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık katılmadı.
 
Duruşmada, tutuksuz yargılanan Kemal Alemdaroğlu ve emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu 29 tutuksuz sanık ile bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasından tutuklu Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu Sami Hoştan da hazır bulundu.
 
Dosyaya gelen evrakları okuyan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanıklar Aykut Metin Şükre, Kenan Özay, Selçuk Özkan ve Erkan Ayyıldız hakkında ''silahlı terör örgütüne silah sağlamak'' suçundan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın bu davayla birleştirildiğini söyledi.Özese, duruşmada öncelikle birleşen bu iddianamenin okunacağını kaydetti.
 
Özese'nin bu sözleri üzerine sanık avukatları söz istedi.
 
Başkan Özese, avukatlara söz vermeyince aralarında tartışma çıktı. Başkan Özese, ''Duruşmanın disiplinine avukatlar dahil herkes uymak zorunda'' diyerek, avukatları sürekli oturmaları konusunda uyardı.
 
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Duruşmanın bir disiplini var. İddianame okunmak zorunda'' dedi.
 
Avukatların tepkilerini artırmaları üzerine salondaki izleyiciler de alkışlayarak onlara destek verdi.
 
Bunun ardından Özese, duruşmaya izleyicisiz devam edilmek üzere ara verdi.
 


Türkiye'nin çeşitli illerinden sanıklara destek vermek üzere yerleşkeye gelenler ile jandarma arasında arbede yaşandı. Avlu girişinde jandarmanın kurduğu barikatın arkasında toplanan kalabalık içeriye girmek isteyince, jandarma cop ve biber gazı kullandı. Yaşanan arbedede iki er hafif şekilde yaralandı.

Jandarma, duruşma salonunun hemen yanında bekleyen TOMA ile müdahalede bulunmak isterken, araç avluda bekleyenlerce çevrildi. Aracın geçmesine izin verilmemesi üzerine, aracın önünün boşaltılması anonsu yapıldı.

Grubun uyarıya uymaması üzerine araçtan su sıkılarak, gruba müdahale edildi. Gruptan bazı kişilerin suyun tazyikiyle yere düştüğü görüldü.

Grubun TOMA'nın önünden ayrılmaması üzerine jandarma, aracı kullanmaktan vazgeçti.

-CHP'li Tekin de biber gazından etkilendi-

Bu arada, duruşmayı izlemek isteyen bazı CHP milletvekilleri ile jandarma arasında da tartışma yaşandı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, jandarmanın kendisinin kolundan çektiğinini belirterek, kimliğini çıkarttı ve tepki gösterdi.

Arbedenin yaşandığı dakikalarda içeriye girmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, sıkılan biber gazından etkilendi. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da içeriye girmekte zorlandı.

Sanıklara destek vermek için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde gelen Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Ali Sirmen'in aralarında bulunduğu sanatçılar da duruşma salonuna giremedi.

Partililer tarafından megafonlarla yapılan anonslarla vatandaşlar sakinleşti. 

Muhabir: Hanife Sevinç - Murat Kaya - Enes Can

Kaynak: AA 

Bu haber toplam 2602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri