Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silvan üç mahalle PKK'dan temizlendi

14.11.2015 02:59
Silvan'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar tamamlandı. Üç mahalle PKK'lılardan tamamen temizlenirken, hendekler kapatılıyor ve tuzaklanan bombalar patlatılıyor.

Silvan'da hendeklerin kazıldığı üç mahalle PKK'lılardan temizlendi. Sokağa çıkma yazağının halen devam ettiği ilçede, evler ve sokaklar tek tek arandı, tuzaklanan patlayıcılar etkisiz hale getirildi. Teröristlerin okul dışında camilerde de yığınak yaptıkları belirlendi.

Güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve teröristlerin saldırılarının yoğun olduğu Tekel, Mescit ve Konak mahallelerindeki operasyonlarda büyük başarı sağladı.

Söz konusu mahalleleri teröristlerden temizleyen güvenlik güçleri, evleri ve sokakları tek tek kontrol ederek tuzaklanan patlayıcıları etkisiz hale getiriyor. Teröristlerin açtığı hendeklerin kapatılmasına yönelik çalışmalar sürerken, terör örgütünün Konak, Tekel ve Mescit mahallerinde verdiği zarar gözler önüne seriliyor.

Birçok evde çatışmaların izleri görülürken, teröristlerin patlayıcılarda kullandığı tüplerin parçaları da sokaklarda duruyor.

Bazı evlerin yıkılmış duvarları ile yaşananların ardından evlerini terk etmek zorunda kalanların sıkıntıları da göze çarpıyor. Balkonlara kuruması için asılan çamaşırlar dahi dururken, evlerini terk edenlerin kapılarındaki asma kilitler dikkati çekiyor.

ŞAHTAR BOMBA ARADI

Güvenlik güçlerinin evlerde ve sokaklarda tuzaklanmış patlayıcı arayışı sürüyor. Bu konuda ekiplere özel eğitimli köpekler de yardımcı oluyor. "Şahtar" adı verilen Alman kurdu, özellikle teröristlerin terk ettiği evlerde bomba arıyor.

Teröristler tarafından kullanılan Tekel Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanda oluşturulan mevziler de güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı. Teröristler, ağır makineli silah ve keskin nişancı mevzilerinin bulunduğu apartmanın duvarlarında açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş ediyordu.

Konakladıkları binayı terk eden teröristler, bazı odaları ateşe verdi.

DUVAR YAZISIYLA CEVAP

Teröristlerin saldırılarından etkilenen diğer bina ise Silvan Aile Sağlık Merkezi oldu. Binaya ağır hasar veren teröristler, gönderdeki Türk bayrağını indirdi. Mahalleyi teröristlerden temizleyen güvenlik güçleri, yanlarındaki Türk bayrağını sağlık merkezinin girişine astı.

Mahalledeki birçok evin duvarında, terör örgütü lehine yazılar yer aldı. Örgüt lehine yazılanlardan bazıları, özel harekat polislerince sprey boyalarla silindi. Güvenlik güçlerince bu yazılara cevaben, "Komando burada, PKK nerede", "Polis özel harekat burada evelallah", "Türkiye Cumhuriyeti" yazıldı ve ay yıldız çizildi.

TEKEL CAMİSİ'NDE NAMAZ

Mahalledeki Tekel Camisi de teröristler tarafından sığınak olarak kullanıldı. Camide Kur'an kursu olarak hizmet veren odaların kapılarını kıran teröristler, buralarda konakladı. Camiyi de teröristlerden temizleyen güvenlik güçlerinden bazıları, namaz kıldı.

Sokaklardaki hendeklerin kapatılmasına yönelik çalışmalar sürerken, ele geçirilen patlayıcılar boş arazide kontrollü şekilde imha ediliyor.

Operasyonların ardından mahallede teröristlerin kazdığı hendeklerden 9'unun kapatıldığı, tüplerle hazırlanan 11 el yapımı patlayıcının imha edildiği, teröristlere ait aralarında roketatarların da bulunduğu çok sayıda silah ele geçirildiği bildirildi.

ŞEHİDE VEFA

Bu arada özel harekat polisleri, operasyon sırasında şehit olan arkadaşları Necmi Çakır'ı da unutmadı.

Mahallelerin teröristlerden temizlenmesinin ardından polisler, Çakır'ın teröristlerce şehit edildiği binaya büyük boy Türk bayrağı astı.

Bu haber toplam 2322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri