Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silvan'da büyük yalan!

19.08.2015 12:09
Silvan'da sokakları savaş alanına çevirip dükkanları ateşe veren teröristler ve yandaşları, yaktıkları dükkanların fotoğraflarını, "devlet heryeri ateşe veriyor" diye dolaşıma soktu.

Terör örgütü PKK'nın 7 Haziran seçimleri sonrası başlattığı saldırılara karşı güvenlik güçleri operasyon üstüne operas yapıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinde hendekler kazıp, yandaşlarını provoke eden örgüt sözde özerklik ilanında bulundu. Sokakları savaş alanına çevirdi, esnafın dükkanlarını yaktı. Yaktıkları dükkanların fotoğrafları, sosyal medyada "devlet heryeri ateşe veriyor" diye paylaşıldı.

 

DÜKKANLARI YAKTILAR

Teröristler ve yandaşları Silvan'da pek çok dükkanı ateşe verdi. Ateşe verilen dükkanlar arasında

AK Parti Silvan İlçe Başkanı Nimet Aksoy'un dükkanı da vardı. Teröristlerin ateşe verdiği dükkanın fotoğrafları, sosyal medyada "devlet heryeri ateşe veriyor" diye paylaşıldı. Konuyla ilgili olarak kendi twitter hesabından fotoğraf ve mesaj paylaşan AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, bu duruma tepki gösterdi.

 

 

SOKAKLARI SAVAŞ ALANINA ÇEVİRDİLER

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde hendek kazan, yola barikat kuran, Halk Sağlığı Merkezinde sağlık hizmeti verilmesini engelleyen terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlar nedeniyle dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti; o yasak bu sabah kaldırıldı.

 

Asker ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katılımıyla gerçekleştirilen müdahaleye örgüt mensupları uzun namlulu silahlarla karşılık verdi. Güvenliklik güçleriyle çatışanlardan ikisi yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan yaralı öldü, diğer yaralı ise Silvan Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

 

'SÖZDE ÖZERKLİK'

Bölgedeki güvenlik ve istihbarat birimlerince hazırlanan rapora göre, bölücü terör örgütünün 15 Ağustos 1984'te Eruh'ta gerçekleştirdiği ilk terör eyleminin yıl dönümünde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde art arda sözde özerklik ilanı haberleri gelmeye başladı. Bu kapsamda bölücü terör örgütü güvenlik boşluğu olan bölgeleri tespit ederek, kısa süreli olarak yollarda kimlik kontrolü yapıyor ve kamuoyunda hakimiyet kurduğu algısını yaratarak baskısını bu yolla artırmaya çalışıyor.

 

DURAN KALKAN ÇAĞRI YAPMIŞTI

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, 27 Temmuz'da bölücü terör örgütü yandaşı bir televizyona yaptığı açıklamada, "Köy köy, kasaba kasaba, demokratik özerkliği inşa ederek AKP’ye karşı koyalım" diyerek, özerklik çağrısında bulundu.

 

Bu çağrının ardından 2'si il ve 10'u ilçe olmak üzere 12 yerleşim biriminde sözde özerklik ilan edildi. Buna göre, 10 Ağustos'ta Şırnak merkezdeki sözde özerklik ilanının ardından, Silopi ve Cizre ilçeleriyle Mardin'in Nusaybin ilçesinde sözde özerklik ilanı yapıldı. Daha sonra 13 Ağustos'ta Hakkari Yüksekova, Muş Varto ve Bulanık'ta, 14 Ağustos'ta Hakkari merkez, Diyarbakır Sur'da, 15 Ağustos'ta Diyarbakır Silvan, Van Edremit'te, 16 Ağustos'ta da Van Başkale'de sözde özerklik ilanında bulunuldu. 

Haber 10

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri