Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimdi de ABD’den ‘ekşi’yecek

13.05.2015 15:07
Kurucusu olduğu ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesi üzerinden İslami değerlere hakaret ettiği için 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıl içerisinde aynı türden bir suç işlemesi halinde cezaevine konulacak olan Sedat Kapanoğlu’nun, ekşi sözlük isimli

 İslami değerlere yönelik hakaret içerikli paylaşımlarından dolayı kamuoyunda büyük tepki toplayan ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesinin eski sahibi Sedat Kapanoğlu’nun, ABD’de ‘ekşi sözlük tarzında yeni bir internet sitesi kurmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Kurucusu olduğu ‘ekşi sözlük’ isimli internet sitesi üzerinden İslami değerlere hakaret ettiği için 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıl içerisinde aynı türden bir suç işlemesi halinde cezaevine konulacak olan Sedat Kapanoğlu’nun, ekşi sözlük isimli sitesini devrederek, ABD’de ‘ekşi sözlük’ tarzı yeni bir internet sitesi açmaya hazırlanması, kamuoyunda Türkiye’de sövemedi, ABD’den sövecek” şeklinde yorumlandı.

KILIÇDAROĞLU EKŞİ SÖZLÜK’LE KOL KOLA

Gezi eylemlerinde halkı kışkırtıcı sayfalar açılması ve yorumlar yapılmasıyla dikkat çeken ve sürekli İslam’a hakaret mesajlarıyla gündeme gelen ekşi sözlük’ün yazarları ile iki kez bir araya gelerek yemek yiyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz ay da ekşi sözlük’e konuk olmuştu. Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi” kullanıcı adıyla, “Merhaba ben CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu” başlığı altında 2 saat boyunca sözlük yazarlarının sorularını cevaplamıştı.

Ekşi sözlük’e reklam desteğini ise, Aydın Doğan’ın sahip olduğu Doğan Holding’e bağlı Doğan online vasıtası ile Medyanet sağlıyor.

TÜRKİYE’YE BAĞIMLI OLMAYACAK

Ekşi sözlük’ün sahibi Başak Purut, geçtiğimiz günlerde bir medya organına verdiği demeçte, Sedat Kapanoğlu’nun söz konusu projesini doğrulayarak, yeni projenin Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye bağımlı olmayacağını yani Türkçe olmayan, küresel bir proje olduğunu belirtmişti.

DİNİ DEĞERLERE HAKARETTEN HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞLARDI

Adeta İslam’a ve O’nun yüce değerlerine hakaret için kullanılan bir ortam olan ‘ekşi sözlük’ isimli sitenin kurucusu Sedat Kapanoğlu ve 40 üyesi İslami değerlere hakaret içeren paylaşımlarından dolayı 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmıştı. 32. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sonucunda, Sedat Kapanoğlu’nun “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanıklardan Özgür Kuru da “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 7 ay 15 gün hapis cezası almıştı.

Mahkeme, Kapanoğlu ve Kuru’nun 5 yıl adli denetime tabi tutulmasına karar verdi. 5 yıl içerisinde aynı türde ceza işlerlerse hapse girecekler.

Yeni Akit

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri