Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimdi Suriye'de ne olacak?

21.01.2014 02:21
Esed rejiminin sistematik işkence yaptığı ve savaş suçu işlediği iddia edilen şok raporun ortaya çıkmasıyla Beşşar Esed'in yargılanıp yargılanmayacağı ve Cenevre görüşmelerinin akıbeti merak ediliyor. İşte sorular ve muhtemel cevaplar...

UMUT YAVUZ / ROTAHABER - ANALİZ - CNN, Guardian ve AA tarafından yayınlanan ve Esed rejiminin sistematik işkence ve savaş suçlarına ait olduğu öne sürülen raporda yer alan belge ve fotoğraflardan sonra şimdi ne olacak sorusu gündeme geldi.

Sözkonusu raporda yer alan belgeler normal şartlar altında savaş suçu olarak kabul ediliyor ve sorumluları Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanır. Fakat Suriye resmi olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi Üyesi olmadığı için bu yolun kapalı olduğu kaydediliyor.

BMGK KARARI GEREKLİ

Sistematik işkence ve savaş suçlarından dolayı Beşşar Esed'in ve Esed rejiminin sorumlularının cezalandırılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararı gerekiyor. Yani BMGK kararı ile Esed ve rejim yetkilileri Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevkedilebilir. Ancak BMGK'nın böyle bir kararı alması için daimi üyelerden Rusya'nın onayı gerekiyor ki, bu durumda BMGK'nın bu raporda yer alan iddialardan dolayı Esed rejiminin yargılanması için karar alamayacağı kaydediliyor.

YARGILANSA BÜYÜK CEZA ALIR

Sözkonusu raporun Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne bir şekilde gelmesi halinde ise yapılacak inceleme neticesinde belgelerin gerçekliği ispatlanırsa Beşşar Esed'in büyük bir ceza alması sağlanabilir.

RAPOR CENEVRE GÖRÜŞMELERİNİ NASIL ETKİLER?

Öte yandan 22 Ocak'ta İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılacak olan Cenevre 2 görüşmeleri öncesinde böylesi bir raporun ifşa edilmiş olması ise "Cenevre görüşmelerinde ne olur?" sorusunu akıllara getiriyor. Normal şartlar altında Esed rejimi Cenevre'de masaya güçlü bir şekilde oturacaktı. Ancak bu rapor Cenevre 2 görüşmelerini bir hayli olumsuz etkileyecektir. Muhalif kanatta yer alanlar sözkonusu raporu öne sürerek Esed rejiminin Suriye'nin geleceğine rol alması aleyhinde bir ısrarda bulunabilir. Ancak Esed rejiminin her halükarda böylesi bir opsiyonu masada görmeyi kabul etmeyeceği ve Esed'siz bir geçişin mümkün olmadığını belirtmesi olası görünüyor.

ABD VE RUSYA'NIN TUTUMLARI BELİRLEYİCİ OLUR

Bu durumda Cenevre'de iki tarafı temsil eden ABD ve Rusya'nın tutumları yine belirleyici rol oynayacaktır. Sözkonusu rapor Beşşar Esed'in elini zayıflatsa da, Esed her zaman yaptığı gibi red ve inkar yoluna giderek sorumluluk kabul etmeyecektir.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ BAŞLAMADAN BİTMİŞ SAYILABİLİR

Ortaya çıkan savaş suçu belgelerinin zaten bir çözüm beklenmeyen Cenevre 2 görüşmelerini tamamen tıkaması ve akim bırakması da olası sonuçlardan biri. Halihazırda taraflar bu görüşmelerden bir çözümle ayrılmayı ummazken, Esed rejiminin sistematik işkence yaptığı ve savaş suçu işlediği ile ilgili raporun ortaya çıkması Cenevre 2 görüşmelerinin daha başlamadan bitmiş olarak kabul edilebileceğine işaret ediyor.

Kaynak: ROTAHABER / ÖZEL

  

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri