Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Sinemacılar Yetiştirecek

04.01.2011 22:38
Kültür Ve Sanata Destek Veren Kartal Belediyesi, 15 Ocak 2011'de Kapılarını Sinemaya Gönül Vermiş Gençlere Açıyor.

Kültür ve sanata destek veren kartal belediyesi, 15 ocak 2011'de kapılarını sinemaya gönül vermiş gençlere açıyor. Özlet Taluer yönetiminde 15 Ocak 2011 Cumartesi günü, "Sinema Atölyesi"ne başvuran gençler ön eleme sınavına girecekler. Sınavı başarıyla geçen gençler 16 Ocak 2011 Pazar günü Kartal Hasan Âli Yücel Kültür Merkezi'nde ders başı yapacak.

Sinema Atölyesi'ne girmek isteyen gençlerde en az lise mezunu olmak ve 30 yaşından gün almamış olması şartı aranılacak. Sınavı kazanan gençler, bir yıl, ücretsiz sinema eğitimi alacaklar. Eğitimlerinin ardından başarıyla mezun olan öğrencilere hem Sinema Atölyesi hem de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikası verilecek.

Sinemacı Yetiştirmek
Son yıllarda Türk sinemasının büyük atağa kalktığını vurgulayan Özlet Taluer, sinema sektörüne iyi eğitim almış gençler yetiştireceklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti. "Sinema atölyemiz, sektöre sinemacı yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Teorik derslerden çok pratik derslere ağırlık verilecektir. Kursta, senaryo, kurgu, prodüksiyon, kamera, oyunculuk ve belgesel dersleri yer alacak" dedi.

"Hiçbir okulda olmayan makineler Kartal Belediyesi'nde var"
Dünyadaki sayılı sinema atölyeleri ve üniversitelerdeki makine parklarının Kartal Belediyesi'nde bulunan sinema makineleri kadar iyi olmadığına vurgu yapan Özlet Taluer, "Bugün ülkemizde açılmış olan özel sinema atölyeleri ve üniversiteler Kartal Belediyesi'nin sahip oldukları teknik olanaklara sahip değillerdir. Bununla gurur duyuyoruz. Çünkü, hiçbir üniversite ve özel sinema okullarında bu makine parkları yoktur" dedi.

"Dizilerde mezunlarımız var"
Gelişen sinema ve dizi sektöründe sinema atölyesinde yetişen Kartallı gençlerin de olduğuna işaret ederek, "sinema atölyesinden mezun ettiğimiz öğrencilerden yüzde sekseni iş bulmuştur. Dizilerde çoğunlukla kursumuzdan mezun olan gençler senarist, reji görevlisi ve kameran olarak çalışmaktadır. Bu da bizleri sevindiriyor. Kursun son dönemlerinde sinema sektöründen öğrencilerimizle çalışma talepleri geliyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 2174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri