Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sınır ötesi operasyon yapamazsın, çünkü

03.10.2012 02:58
Sınır ötesi operasyon tezkeresine Irak'tan tepki var. Irak Bakanlar Kurulu, ''ülkedeki herhangi bir yabancı devlete ait askeri güçlerin varlığını reddetme'' kararı aldı

Irak Bakanlar Kurulu, haftalık olağan toplantısından sonra yaptığı yazılı açıklamada, ''Irak'ta herhangi bir yabancı devlete ait askeri kuvvetlerin yer almasını ve bundan sonra da yabancı güçlerin ülkeye girmesini yasaklayan'' bir karar aldığını açıkladı.

Irak Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ, Bakanlar Kurulu'nun ''Önceden Irak makamları ve yabancı devletler arasında imzalanmış ve bu devletlere ülkede askeri kuvvetlerini bulundurma hakkı veren anlaşmaların feshedilmesi ve sürelerinin uzatılmaması yönünde'' Irak Parlamentosu'na tavsiyede bulunduğunu onayladı.

Başbakanlık tezkeresine tepki

Açıklamada Irak Bakanlar Kurulu'nun, Türkiye Hükümeti'nin terörle mücadele kapsamında Irak'a sınır ötesi asker gönderme konusunda parlamentodan yetki talebinde bulunmasının kınadığı belirtildi.
Sözcü Debbağ'ın ismiyle yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Türk Hükümeti'nin bu talebi, komşuluk prensibine ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilere aykırıdır. Irak'ın güvenliği ve egemenliğini çiğneme anlamına gelir. Irak Bakanlar Kurulu, Irak'ta herhangi bir askeri üs veya varlığı kabul etmeyecektir. İsyancılara yönelik kovalama adı altında Irak'a asker girmesini reddeder.
Bakanlar Kurulu, Irak Parlamentosu'na bu hususla ilgisi olan ülkelerle daha önce yapılan anlaşmaları iptal etmesi veya uzatmamasını tavsiyede bulunacaktır.''  

Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri