Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sınırlarımız Yol Geçen Hanı Gibi

17.08.2011 20:42
Sınırlarımızda her türlü kaçakçılıkla ekonomi milyonlarca zarara uğruyor ve bununla beraber terör sorununda da en büyük zaafımız sınırlarımızın güvensizliği.

Sınırlarımız Yol Geçen Hanı Olmaktan Nasıl Kurtulur?

Türkiye’nin sınırları tam anlamıyla delik deşik. Terör örgütü üyeleri, insan ve uyuşturucu kaçakcıları için hiçbir caydırıcılık taşımıyor.

Peki sınır güvenliği nasıl sağlanacak? İşte cevabı…

Sınırlarımız kelimenin tam anlamıyla delik deşik. Her türlü kaçakçılık yapılıyor, ekonomimiz milyonlarca lira zarara uğruyor.

Bunların yanı sıra binlerce insanımızı kaybettiğimiz terör sorununda da en büyük zaaflarımızdan birisi sınır güvenliği. Terör örgütü üyeleri sınırlarımızdan çok rahat içeri sızarak eylem yapabiliyor.

Türkiye, yeni dönemde bu sorundan kurtulmak için radikal bir adım atmaya hazırlanıyor.
Avrupa Birliği reformları kapsamında sınırlarımızı artık sınır güvenliği ile ilgili oluşturulan özel bir güvenlik teşkilatı koruyacak.

Alanında uzman kişilerden oluşan ve teknolojinin getirdiği son imkanları kullanarak çalışacak teşkilat, Avrupa’nın doğu sınırını oluşturacak Türkiye için çok önemli bir adım…

TRT Haber’de yayınlanan Büyük Takip programı, bugün yayınlanacak haber dosyasını bu konuya ayırdı. Güvenlik uzmanları, stratejistler ve gazetecilerle görüştü. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’la özel bir röportaj yaparak kurulacak sınır güvenliği teşkilatıyla ilgili son durumu sordu.

Bakan Egemen Bağış, Büyük Takib’e yaptığı açıklamada, “Böyle bir sınır teşkilatının teröre karşı çok önemli faydaları olacaktır. Şimdi bunlar biliyorsunuz sac ayağı gibi birkaç koldan yaklaşmak lazım. Ordunun içinde profesyonel askerlerin görev yapıyor olması yani 18 yaşında İzmir’den İstanbul’dan Manisa’dan kalkıp Hakkari’nin dağlarına giden ve bilmediği bir coğrafyada tirtir titreyerek görev yapmaya çalışan bir kardeşimizle o bölgeyi avucunun içi gibi bilen 6 ay veya 1 yıl boyunca durmadan eğitim almış attığını vuran konusunda uzmanlaşmış bir askerin görev yapması arasındaki farkı düşünün. Bunun üzerine orada görev yapan sivil ve sınır güvenliği konusunda uzmanlaşmış bir personeli düşünün. Artı özel harekâtın bu iş için yetiştirdiği elemanları düşünün ve bunların bir dayanışma içerisinde çalıştığını düşünün birbirlerine sahip çıktıklarını, görev dağılımı ve istihbarat paylaşımı yaptıklarını ve birbirleriyle çok rahat bir ortamda iletişim kurabildiklerini ve görev paylaşımı yapabildiklerini düşünün. İşte o zaman Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar atacaktır. Şuanda bunların kararları alındı, alt yapısı çalışılıyor onun için Türkiye bu konuda da çok önemli adımları yakında atmış olacak.” Şeklinde konuştu.

Büyük Takip bu akşam saat 20:50’de TRT Haber’de…
 

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri